Jiří Šulc: Chci desítky miliard na silnice v Ústeckém kraji

Autor: Miroslav Vyka •
Zdroj: zpravy.ods.cz
Téma: Články • Vydáno dne: 26. 11. 2007


Jiří Šulc, hejtman Ústeckého krajeRozhovor s hejtmanem Ústeckého kraje Jiřím Šulcem o rozvoji dopravní infrastruktury v kraji.


Máte informace o tom, kolik stát plánuje investovat do dopravní infrastruktury v Ústeckém kraji v následujících šesti letech?

Zhruba před měsícem schválila vláda harmonogram výstavby dopravní infrastruktury na období 2008 - 2013. Z tohoto dokumentu plyne, že by do Ústeckého kraje mohlo na dálnice, rychlostní silnice a silnice I. třídy přijít z rozpočtu fondu dopravy v uvedených letech více než 42 miliard korun.

Jak hodnotíte tuto sumu v porovnání s léty přecházejícími?

Objem investic je pro následujících několik let v rekordní výši. Určitě si nemůžeme stěžovat. Pokud připočítáme krajské prostředky na údržbu silnic II. a III. tříd, pak jde o velký nárůst, kterého chceme jednoznačně využít.

Máte určeny priority na využití zmíněných peněz?

Prioritou jsou pro nás opravy či rekonstrukce stávajících komunikací, ale zejména výstavba nových dálnic, rychlostních silnic a obchvatů. Mým osobním přáním je, aby byl Ústecký kraj s velmi slušnou dopravní infrastrukturou v ČR.

Které investiční projekty plánujete pro dálnice a rychlostní silnice?

Samozřejmě zcela zásadní je dokončení úseku dálnice D8 z Lovosic do Řehlovic. Na tento projekt bude z rozpočtu fondu proinvestováno více než 12 miliard korun. První vozidla se na tomto úseku projedou v roce 2010. Neméně důležité je pro nás dokončení plánovaných úseků na rychlostních silnicích R7 (Slaný - Louny - Chomutov) a R6 (Praha - Ústecký kraj - K. Vary).

Co je podle vás největším přínosem nových silnic v Ústeckém kraji?

Slibujeme si především zlepšení mobility obyvatel. Jsem přesvědčen, že lepší dopravní infrastruktura pomůže i v politice zaměstnanosti. Cesta z Ústí nad Labem do Prahy se zkrátí z hodiny na 40 minut. A především bude pro řidiče mnohem bezpečnější, než tomu bylo doposud. Počty těžkých havárií i usmrcených neustále stoupají a tomu chceme zabránit.

Jaké další plány máte s dopravou v Ústeckém kraji obecně?

Podařilo se nám stabilizovat autobusovou dopravu. Ačkoliv lidé museli v roce 2006 projít těžkou zkouškou při stávce DPÚK, tak se nakonec vše v dobré obrátilo. Dnes máme v kraji několik dopravců, kteří si konkurují. A budeme stále více tlačit na zlepšení jejich vozového parku, dodržování jízdních řádů a současně i lepší nabídky služeb pro cestující. Chtěl bych lidem v kraji v případě problémů v roce 2006 poděkovat za jejich trpělivost a podporu.