Tunel v Mostech u Jablunkova ukončil provoz

Autor: Miroslav Vyka •
Téma: Články • Vydáno dne: 18. 11. 2007


Tunel - Mosty u JablunkovaVčera 17. listopadu měla široká veřejnost jedinečnou příležitost k pěší prohlídce tunelu druhé traťové koleje v Mostech u Jablunkova. Tunel byl v odpoledních hodinách po 90 letech provozu předán ke stavbě III. železničního koridoru a bude přestavěn na dvojkolejný.


České dráhy, a.s., správa dopravní cesty Ostrava ve spolupráci s Uzlovou železniční stanicí Český Těšín uspořádaly pro veřejnost „Den v tunelu“ v Mostech u Jablunkova.

Jednalo se o jedinečnou příležitost prohlédnout si tunel druhé traťové koleje (608m) po devadesátiletém provozu naposledy a pěšky, před zahájení stavby „Optimalizace trati státní hranice SR – Mosty u Jablunkova – Bystřice nad Olší“, která je vymezena od státní hranici se Slovenskou republikou, po konec žst. Bystřice nad Olší. Celková délka stavby činí 19,268 km a je součástí modernizace III. železničního koridoru v úseku Dětmarovice - státní hranice Slovenské republiky.

Modernizace koridoru v úseku st.hr. SR – Jablunkov-Návsí předpokládá zvýšení max. traťové rychlosti na 95 km/h a pro jednotky s naklápěcími skříněmi 120 km/h, dále pak v úseku Jablunkov-Návsí (mimo) – Bystřice nad Olší je plánovaná rychlost max. rychlost 140 km/h pro klasické soupravy a 160 km/h pro jednotky s naklápěcími skříněmi.

Jednokolejný tunel druhé traťové koleje o délce 608 metrů bude přestavěn na ražený tunel dvoukolejný, délky 612 m, s propojením do druhého stávajícího jednokolejového tunelu, který bude využit jako úniková štola a zbývající část tohoto druhého stávajícího tunelu bude zrušena a zasypána.

Den v tunelu

Součástí akce byla také výstava „Historie a budoucnost železničního tunelu“ umístěná v budově asi 100m od nádraží v Mostech u Jablunkova. Součástí byly dobové i současné fotografie, historické plány i vizualizace připravovaného dvojkolejného tunelu.

Výstava "Den v tunelu"
O výstavu byl poměrně velký zájem

K samotné pěší prohlídce vozil návštěvníky před tunel motorový vůz řady 810 přibližně v třicetiminutovém intervalu od 9 do 14 hodin. Poslední jízdu absolvoval motorový vůz 810 088-5 pomalou jízdou průjezd přes tunel i s návštěvníky na druhou stranu, kde poslední návštěvníci vystoupili. Motorový vůz se 14:27 vydal zpět na poslední veřejnou jízdu zpět s několika cestujícími, ostatní ještě prošli tunelem zpět pěšky a pak už tunel patřil stavbařům.

Fotogalerie „Den v tunelu“

Nástup do motorového vozu 810 před cestou k tunelu
Uvnitř tunelu 2.tk v Mostech u Jablunkova
Uvnitř tunelu 2.tk v Mostech u Jablunkova
Uprostřed tunelu 2.tk v Mostech u Jablunkova
Oba vjezdové portály od Slovenska
Před posledním mimořádným průjezdem zpět
Vjezdový portál 2.tk tunelu v Mostech u Jablunkova
Čekání na poslední návštěvníky před odjezdem zpět do stanice
Vizualizace nového dvojkolejného tunelu v Mostech u Jablunko