Olomoucký kraj udělil Českým drahám pokutu za zpoždění

Autor: Tomáš Mykl • mykl(at)centrum.cz
Zdroj: Český rozhlas 1 - Alena Palečková
Téma: Články • Vydáno dne: 09. 11. 2007


Železnice je poezie svého druhuČeské dráhy poprvé v historii zaplatí pokutu krajské samosprávě za zpožďování vlaků. Sankci pět a půl milionu korun železničářům dalo olomoucké hejtmanství za to, že nejezdí na čas vlakové spoje, na jejichž provoz kraj přispívá třemi sty miliony korun ročně.


Jak vysvětlil krajský radní Petr Polášek, finanční postih za špatné služby je ve smlouvě, kterou kraj s dráhami uzavřel. Podle radního je ve smlouvě i klauzule o penalizaci za zpoždění, která přesáhnou patnáct minut, a jsou zaviněná dopravcem.

„Projevovalo se to ve velkých dopravních uzlech, jako jsou Nezamyslice, Hranice na Moravě, Přerov. Nejčastější důvody zpoždění jsou pozdní přistavení souprav nebo zavedení takzvaných pomalých jízd, což je terminus technicus Českých drah, nebo pozdní nástup personálu a podobně,“ přiblížil Polášek.

Mluvčího Českých drah Ondřeje Kubalu zarazilo, jak se o pokutě dozvěděli. „Je velmi zvláštní, když se dozvíme o udělení pokuty z médií, od novinářů, kteří jdou z tiskové konference, a ne od kraje, který je naším obchodním partnerem a platí dopravu. To jsou zatím pouze slova, která pouští Olomoucký kraj přes novináře, byť více či méně oprávněná, ale na nás se zatím nikdo neobrátil,“ řekl Kubala.

Připustil však, že ke zpoždění dochází. Za nedochvilnost prý přitom může zastaralé vybavení. „Nemůžeme si nalhávat, že vozový park Českých drah je ten nejmodernější a nejnovější. Naprostá většina zpoždění je kvůli velmi intenzivní stavební činnosti, protože stát velmi investuje do nové železniční infrastruktury,“ dodal Kubala.