Další nová Regionova vyrazila na trať z Uničova do Šumperka

Autor: Miroslav Vyka •
Zdroj: Tisková zpráva ČD
Téma: Vozidla • Vydáno dne: 04. 11. 2007


Regionova v Šumperku, foto Miroslav VykaDalší dvě moderní motorové soupravy Regionova (řada 814) nasadí České dráhy na tratě v Olomouckém kraji. První z nich vyrazila už 1. listopadu na spoje mezi Uničovem a Šumperkem, druhá bude od neděle jezdit mezi Olomoucí, Senicí na Hané a Prostějovem.


Jde o komfortní motorové vlaky, které jsou bezbariérové, mají speciálně upravené WC pro cestující na vozíku a jsou označené Brailovým písmem pro nevidomé.

„Regionovy vznikají komplexní rekonstrukcí starých motorových vozů. Dnes už jezdí na regionálních tratích ve všech krajích, a výrazně tak zlepšují možnosti cestování pro vozíčkáře, starší občany a maminky s kočárky i v těch nejmenších vesničkách,“ říká Jiří Kolář, náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu. „Cestující v Olomouckém kraji se zatím mohli svézt dvěma Reginovami na tratích mezi Zábřehem a Šumperkem. Teď k nim přibudou další dvě.

Regionova v Šumperku, foto M. Vyka
jednotka Regionova na nádraží v Šumperku

V celé republice už jezdí přes čtyřicet Regionov, do roku 2010 by jich měly České dráhy obdržet od šumperské společnosti Pars nova, a.s. zhruba stovku. Jedna dvouvozová Regionova stojí 20 milionů korun, třívozová verze vyjde na 37 milionů.

„Dodávka Regionov je velkým impulsem pro oživení železniční dopravy a také českého průmyslu. Naprostou většinu dílů máme od českých dodavatelů,“ doplňuje Tomáš Ignačák, ředitel Pars nova, a.s. „Za tento rozvoj nových vozidel na naší železnici vděčíme také Ministerstvu dopravy, které iniciovalo speciální Program na pořízení a obnovu kolejových vozidel.“