Maďarští strojvedoucí včera stávkovali

Autor: Miroslav Vyka •
Zdroj: sme.sk
Téma: Články • Vydáno dne: 26. 10. 2007


MaďarskoKromě 30 hodinové stávky v Německu včera proběhla výstražná stávka také v Maďarsku. Maďarští strojvedoucí včera stávkovali od 6 do 8 hodiny ranní, práci přerušilo společně na 4.000 zaměstnanců maďarských železnic MÁV (Magyar Államvasutak). Důvodem stávky je plánované rušení vlaků na dalších 21 železničních tratích od 10. prosince.


Podle vyjádření Imre Kavalecza (MÁV) několik strojvedoucích nestávkovalo, v oblasti Budapešti v době stávky jelo 16 vlaků. Zastaveno bylo téměř 600 vlaků osobní dopravy, což představuje 20% všech vlakových spojů.

Vlakové soupravy v době stávky stály ve stanicích, mezinárodní vlaky MÁV přijímal na příhraničních stanicích, odkud pokračovaly až po ukončení stávky.

Místopředseda Odborového svazu strojvedoucích (MOSZ) János Borsik podle maďarské tiskové agentury MTI uvedl, že počet stávkujících byl v poměru s počtem zastavených vlaků zanedbatelný.

Odboráři hodlají pokračovat v jednáních s rezortem hospodářství a dopravy o tom, aby se neuskutečnil záměr ministerstva zrušit v prosinci provoz na dalších 21 vedlejších železničních tratích.

Již letos v březnu byl v Maďarsku zastaven provoz na 14 regionálních tratích.