V prosinci oficiálně vznikne ČD Cargo

Autor: Tomáš Mykl • mykl(at)centrum.cz
Zdroj: Novinky.cz
Téma: Články • Vydáno dne: 22. 10. 2007


742 109 ČD CARGO v Oldřichově u Duchcova 12.10.2007Nákladní doprava Českých drah se oddělí do samostatné dceřiné akciové společnosti ČD Cargo k 1. prosinci 2007. Tento již více jak rok očekávaný krok v pondělí definitivně odsouhlasila vláda. Nová společnost bude mít základní kapitál 8,8 miliardy korun a z mateřské firmy do ní přejde 13 000 z nynějších 57 000 zaměstnanců ČD. Jde o největší změnu ve struktuře ČD od přeměny státní organizace na akciovou společnost v roce 2003.


Od přeměny si vláda slibuje průhlednější financování drah. Skončí především často kritizované křížové financování ztrátové osobní dopravy ze zisků nákladní dopravy. Ročně tato suma přesahuje 600 miliónů korun.

„Ministerstvo dopravy nyní hledá řešení, jak dál s osobní dopravou a jejím financováním,“ řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Ředitel ČD Petr Bazala chce na ztrátovou osobní dopravu vyšší dotace od státu. Přitom osobní doprava by měla být hrazena z veřejných rozpočtů jako objednáva dopravní obslužnosti a neměla by být nazývána ztrátovou. (pozn. Dopravního webu)

Ministerstvo dopravy do konce listopadu úřad zřejmě předloží vládě návrh na vyčlenění i osobní dopravy do samostatné dceřiné společnosti. Nakonec při „porcování medvěda“ pravděpodobně zbyde pouze velká matečná společnost Generální ředitelství, čerpající dotace z mimořádné kapitoly rozpočtu na nezbytnou manažerskou činnost ...

Pružnější konkurence

Dalším důvodem vzniku ČD Cargo a.s. je zostřující se konkurence na liberalizovaném evropském trhu železniční nákladní dopravy. Podle Hanzelky bude moci nová společnost pružněji reagovat na změny na trhu, navazovat strategická partnerství s kapitálově silnými společnostmi nebo efektivněji investovat do svého vlastního rozvoje, především do nákupu nových vagónů.

Nákladní doprava ČD je pátá největší ze zemí Evropské unie a jako poslední ve střední Evropě ještě nefunguje samostatně. Samostatné cargo mají například polské nebo německé dráhy. Nákladní vlaky ČD ročně přepraví zhruba 80 miliónů tun zboží a na rozdíl od osobních vlaků přinášejí při současném pohledu na financování pravidelně zisk. Ten za loňský rok činil zhruba 1,5 miliardy korun.

Zákazníky však čeká od nového roku překvapení ve vyšším tarifu, a management podniku možná překvapení, že zaplacená osobní doprava od krajů, popřípadě od státu, je jistějším zdrojem příjmů, jak volné podnikatelské prostředí v nákladní dopravě ...