Provozování úschoven je nadstandardní službou

Autor: Tomáš Mykl • mykl(at)centrum.cz
Zdroj: MF DNES - (mij)
Téma: Články • Vydáno dne: 22. 10. 2007


Zastávka neobsazena-šetříme, škody jsou z jiné položky...Turisté, kteří na nádražích hledají úschovnu zavazadel, mají v řadě měst v kraji smůlu. Úschovny se Českým drahám nevyplácejí, a tak končí.


„Úschovny zavazadel jsou bohužel zejména v menších městech málo využívány. Například v Letohradě přijme úschovna 188 zavazadel měsíčně a utrží sotva 845 korun. V Žamberku si lidé uloží do úschovny ještě méně věcí. Měsíčně jde v průměru o 153 kusů a tržba se pohybuje kolem 600 korun. Organizační a finanční zajišťování této doplňkové služby pro cestující je velmi náročné, přitom se nejedná pouze o mzdové náklady, ale i o náklady na nájem prostor a náklady s tím související,“ říká manažer komunikace Českých drah Radek Joklík. My jsme se snažili úschovnu zavazadel udržet, přesto nám ji vloni v dubnu zrušili. Prý je to moc drahé. Ještě jsme o tom jednali, protože zájem byl. Většinou si k nám ukládali kola. Nicméně v Chrasti definitivně úschovna nebude,“ říká Monika Magicová z chrastecké železniční stanice.

„Provozování úschoven je nadstandardní službou, která nesouvisí s hlavním předmětem činnosti Českých drah,“ vysvětluje Joklík.

Celkem je v Pardubickém kraji 48 železničních stanic s výpravní budovou. V současné době v nich funguje 33 úschoven zavazadel. Letos byla zrušena jedna, a to v Jevíčku.