Dříve pomohli, teď dostávají pokuty

Autor: Pavel Kuzebauch • Pavel_Kuzebauch(at)seznam.cz
Zdroj: MF Dnes - Artur Janoušek
Téma: Autobusová doprava • Vydáno dne: 01. 10. 2007


Vrakosa ČSAD Vsetín zajíšťující dopravu v Račeticích u VilémVedení Ústeckého kraje chce pokutovat dopravce, pokud budou na silnicích v regionu vozit lidi mezi městy ve starých autobusech. Několik sankcí celkem za jeden a půl milionu korun již padlo.


Jenže právě dopravci se starými vozy přišli zdejším politikům vhod, když zachránili dopravu v kraji, která loni v srpnu zkolabovala při takzvané autobusové krizi. Vedení kraje ve smlouvách o zajištění dopravy firmám přesně stanovilo, jak mají autobusy vypadat. „Nejdůležitějším kritériem je stáří vozů,“ řekl hejtman Jiří Šulc. „Ve smlouvách se dopravci zavázali, že do května 2008 nebude žádný z autobusů starší než 12 let, a jejich průměrné stáří nepřesáhne deset let,“ uvedl. Do konce května 2009 se pak musí věkový limit autobusů snížit ještě o další dva roky. Smlouvy obsahují i další podmínky. Část autobusů musí být nízkopodlažních, některé z těch, které jezdí na dálkových trasách, budou muset mít klimatizaci.

Na nový autobus se čeká tři čtvrtě roku „Vozy, které splňují požadované stáří, postupně nakupujeme. Na nový autobus od výrobce se však běžně čeká půl až tři čtvrtě roku. Museli jsme proto uzavřít dohody o subdodávce služeb s dalšími dopravci,“ uvedl ředitel Dopravního podniku Mostu a Litvínova Milan Dundr. Právě jeho firma již dostala letos v červenci od vedení kraje pokutu 995 tisíc korun za příliš staré a nevyhovující vozy. „Smlouvy s dopravci jsme přezkoumali a s některými jsme smluvní vztah ukončili,“ dodal Dundr.

Sankce uložilo vedení kraje také Dopravnímu podniku měst Chomutova a Jirkova a společnostem Severočeská dopravní a Bus Mat. Kontrolorům nejvíce vadilo, že dopravci používají zastaralé autobusy, neoznamují, kterým vozem pojedou, nebo jezdí úplně jiným autobusem, než ohlásili. Stáří autobusů přitom krajským politikům vůbec nevadilo loni v srpnu, kdy vrcholilo napětí v dopravě na severu Čech.

Dopravní podnik Ústeckého kraje (DPÚK), který měl téměř výsadní postavení v regionu, tehdy po sporech s krajskými politiky o financování spojů opustil řadu linek. Měl sice moderní autobusy, ale na proplácení ztrátové dopravy se s úřadem nedohodl.

Vedení kraje po roztržce s DPÚK, kdy na čtyři dny vůbec nevyjely autobusy, nasmlouvalo menší firmy z různých krajů republiky, které měly dopravní podnik nahradit. Noví dopravci však zase neměli tolik vozů, aby pokryli kromě svých regionů i linky na severu Čech. A tak často narychlo sháněli, co se dalo. Inzerát: hledáme autobusy, cena 50 tisíc korun Některé snahy získat autobus zněly až úsměvně, anebo děsivě. Například společnost ČSAD Česká Lípa si platila v srpnu inzeráty, v nichž stálo, že hledá větší množství starších autobusů pro příměstskou linkovou dopravu. „Požadujeme provozuschopný stav, platné emise a STK. Stáří vozidla nerozhoduje. Cenová relace 50 000 Kč,“ stálo v inzerátu.

Tehdy však stáří vozů hejtmanu Šulcovi nevadilo, chtěl jen vědět, zda je firma schopná DPÚK nahradit. Po dopravci žádal, aby předložil důkazy, že má dostatek autobusů. Chtěl znát jejich registrační značky, stav tachometru a potvrzení o technickém stavu.

Společnost ČSAD Česká Lípa, která je personálně propojena s DPÚK, nakonec kvůli sporům o smlouvu také nevyjela. Hejtman totiž později ohlásil, že vedení firmy nespolupracuje, a uzavřel smlouvu s několika jinými menšími dopravci z regionu i ze středních Čech nebo Libereckého kraje. Jenže i ti museli narychlo sehnat potřebné vozy. Například Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova musel najít vozy pro nově získané linky na Mostecku, Bílinsku a také části Lounska, kde vystřídal dřívějšího dopravce. Proto si najal další dopravce se starými autobusy, kvůli nimž nyní dostal téměř milionovou pokutu. Nyní se Dopravní podnik měst Mostu a Litvínova rozhodl, že postupně nakoupí 26 nových či starších autobusů za 37 milionů korun. Firma pořídila i 13 starších autobusů značky Karosa a šest vozidel SOR. Z Německa také dovezla tři ojeté autobusy značky MAN.

I další dopravci se nyní snaží do svého vozového parku investovat a obměňovat jej. „Už nyní máme jedny z nejmladších autobusů v celé republice. Navíc, do konce roku vyjedeme na linky v Ústeckém kraji s dalšími šesti novými vozy,“ říká Tomáš Roubiček, ředitel ČSAD Semily. Společnost ČSAD Slaný, která vozí cestující na Litoměřicku, představila minulý čtvrtek nové autobusy značky Mercedes, které kupuje kvůli splnění podmínek kraje.

Podle Miroslava Petrů, asistenta předsedy představenstva společnosti Icom transport, pod kterou ČSAD Slaný spadá, bude v letošním roce v regionu jezdit devět takových autobusů. V příštím roce chce firma koupit další vozy.