Za meškanie vlakov v únii bude odškodné

Autor: Reg. čtenář • webmaster(at)dopravni.net
Zdroj: www.tvojepeniaze.sk - SITA
Téma: Články • Vydáno dne: 25. 09. 2007


Cestujúci využívajúci služby železničnej dopravy v krajinách Európskej únie, ktorí budú cestovať cez viac ako jednu krajinu v rámci EÚ, si budú môcť podľa nových pravidiel nárokovať vrátenie časti cestovného v prípade, že vlak bude meškať.


Nové pravidlá EÚ by mal Európsky parlament schváliť na svojom utorkovom zasadnutí, pričom tento krok je súčasťou tzv. „železničného balíka“, ktorý by mal parlament schváliť po rokoch vyjednávania s členskými krajinami EÚ, ktoré napokon so súčasným návrhom súhlasili.

Cestujúci využívajúci medzinárodné linky v EÚ by tak mali mať možnosť za hodinové alebo dlhšie meškanie vlaku požadovať kompenzáciu vo výške štvrtiny cestovného, za vyše dvojhodinové meškanie by mali mať možnosť žiadať naspäť až polovicu cestovného.

Uvedený balík opatrení zároveň sľubuje, že do roku 2009 zabezpečí všetkým vodičom vlakov základnú zdravotnú starostlivosť a profesionálne vzdelanie v ich odbore. Navrhovaný balík opatrení tiež počíta s liberalizáciou medzinárodných dráh, ktoré by mali byť otvorené konkurencii už v roku 2010.

Navrhované opatrenia sa pôvodne vzťahovali len na medzinárodnú dopravu, parlament si však u členských štátov presadil, že niektoré časti návrhu sa budú vzťahovať aj na železničnú dopravu v rámci jednotlivých štátov EÚ.