Jet přes Škodovku? Plán padá

Autor: Tomáš Mykl • mykl(at)centrum.cz
Zdroj: Mladá fronta DNES - Jaroslav Nedvěd
Téma: Monitoring médií • Vydáno dne: 28. 08. 2007


Ještě více betonuPlán vybudovat v Plzni nové silniční spojení mezi Severním a Jižním předměstím se hroutí. Magistrála přitom měla ulevit přetížené Klatovské ulici, po níž denně projede až 40 tisíc aut. Nyní se ukázalo, že projekt, podle kterého měla vést polovina silnice ze směru sever - jih areálem Škodovky, je komplikovaný, drahý a není v silách státu jej zvládnout.


Musí se tedy hledat jiné varianty. Uvažuje se o tom, že by silnice vedla vzduchem po pilířích už od Lochotínského parku přes autobusové nádraží, Škodovku až po Borskou ulici. I to by však bylo velmi drahé.

Zvažují trasu kolem areálu

Vyloučen není návrat k původnímu plánu vést čtyřpruhovou magistrálu Kotkovou a Korandovou ulicí. Možné však je i to, že se projekt omezí na dvoupruhovou obousměrnou silnici vedoucí zmíněnými ulicemi.

„Plán silnice Škodovkou je nereálný z finančního hlediska i z hlediska dopadů na areál,“ prohlásil včera šéf plzeňské pobočky Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Zdeněk Kuťák. Ten zdůraznil, že záměr vést silnici přes areál Škody zatím ŘSD zcela neopouští. „Zvážíme možnost postavit ji nad areálem i nad autobusových nádražím. Bylo by to dražší, ale nebyly by nutné například demolice ve Škodovce,“ uvedl Kuťák.

Plán vést silnici areálem narážel na nutnost zachovat provoz železničních vleček či na potřebu zbořit některé výrobní haly. ŘSD mohlo sice zabezpečit demolice a nabídnout vlastníkům za nemovitosti odhadní cenu, nemohlo však zajistit výstavbu nových hal, jak majitelé chtěli.

Silnice na zemi i nad ní?

BetonZdeněk Kuťák sdělil, že jako jedna z pravděpodobných variant se teď jeví možnost postavit obousměrnou dvoupruhovou silnici Korandovou a Kotkovou ulicí. Až později by ji mohly doplnit další dva pruhy vedoucí po nadzemní komunikaci přes Škodovku.

„Necháme zpracovat studii, zda je možné vést silnici nad areálem nad zemí a za jakou cenu. Studie by měla být hotova v listopadu. Pak zadáme posudek vlivů průtahu na životní prostředí, což bude trvat asi rok,“ upřesnil Kuťák.

Teprve po získání posudku vlivů na životní prostředí by se rozhodlo, která varianta se bude stavět. Pokud se plánovala pozemní varianta, uvažovalo se, že bude stát zhruba dvě miliardy. Silnice vedená vzduchem by byla podstatně dražší.

Náměstek primátora Jiří Uhlík se domnívá, že zatím nehrozí zpoždění akce. „Také si myslím, že je nepravděpodobný návrat k původnímu záměru vést celý čtyřpruhový průtah Kotkovou a Korandovou ulicí,“ prohlásil Jiří Uhlík.

Dosud se počítalo s tím, že by se průtah Plzní začal stavět kolem roku 2011. Zhruba v té době by měl být dokončen takzvaný Západní okruh spojující Severní a Jižní předměstí kolem Křimic.

Proti plánu postavit přes město novou čtyřpruhovou silnici se staví občanská sdružení i ekologičtí aktivisté. Zdůrazňují, že Plzeň potřebuje především okruh kolem Křimic a Radčic. Tvrdí, že kapacitní silnice vedená rovnoběžně s Klatovskou ulicí zhorší životní prostředí v Plzni a přivede do města více aut. Odpůrci navíc upozorňují, že plán si vynutí demolice mnoha domů.

Články o Plzni