ČD letos investují do obnovy vozového parku v osobní dopravě téměř 2,7 miliardy

Autor: Miroslav Vyka •
Zdroj: Tisková zpráva ČD, Týdeník železničář
Téma: Vozidla • Vydáno dne: 28. 08. 2007


Příměstská jednotka CityElefant, Foto Miroslav VykaDo nákupu nových a modernizaci starších vozů letos České dráhy investují 2,69 mld. Kč. Přitom více než 1,6 miliardy zaplatí z vlastních zdrojů. Obnova vozového parku Českých drah v osobní dopravě zahrnuje nákup nových příměstských jednotek CityElefant, nových vozů pro vlaky EuroCity a EuroNight, kompletní přestavbu starých motorových vozů na moderní vlaky Regionova i rekonstrukci nepotřebných poštovních vagónů na řídicí vozy pro motorové rychlíky.


Dálková doprava

Ve vnitrostátní i mezinárodní dálkové dopravě pro vlaky vyšší kvality České dráhy nakupují nové vozy první i druhé třídy od společnosti Siemens. Celkem nakoupily 20 velkoprostorových vozů 1. třídy typu Ampz a 41 vozů 2. třídy s jedenácti oddíly pro cestující s označením Bmz. Oba typy vozů jsou plně klimatizovány a umožňují v běžném provozu jezdit rychlostí až 200 km/h. Největší část financování nákupu těchto vozů zajišťují úvěry od Eurofimy.

Dvanáct nových lůžkových vozů WLABmz umožnilo Českým drahám vstoupit do sítě spojů EuroNight, které jsou určeny k rychlému nočnímu spojení vybraných evropských měst. Při cestě z Prahy se s nimi můžete setkat na spojích do Mnichova, Wiesbadenu nebo Budapešti, od nového jízdního řádu budou nové lůžkové vozy nasazovány na noční vlak až do švýcarské Basileje. Nejmodernější ubytovací vozy s rozšířeným servisem tvoří 12 oddílů pro cestující, každý se třemi lůžky. Tři oddíly kategorie A jsou vybaveny vlastní sprchou, umyvadlem a vakuovou toaletou, zbývajících 9 oddílů je vybaveno umyvadly, která jsou zabudovaná ve vestavěné skříni.

Pro motorové rychlíky především na neelektrifikovaných tratích České dráhy pořizují řídící vozy řady 954, jež vznikají je komplexní modernizací původních nevyužívaných poštovních vozů řady Postw. Rekonstrukci provádí Pars nova, a.s. Uvnitř vozu je vybudován kompletně nový interiér s velkoprostorovým oddílem druhé třídy, s prostorem pro přepravu invalidních vozíků a s víceúčelovým prostorem pro jízdní kola a objemná zavazadla. Nově jsou zde dosazeny pohodlné čalouněné sedačky s hlavovými a loketními opěrkami, příčné zavazadlové police a protiskluzová podlahová krytina. Vůz je vybaven dvěma zdvihacími plošinami pro cestující se sníženou pohyblivostí a bezbariérovým WC.

Příměstská doprava

Pro příměstskou dopravu letos dráhy pořídí dalších devět elektrických jednotek CityElefant, které zatím jezdí zejména v okolí Prahy, ale také na Ostravsku. Tyto patrové, plně klimatizované, nízkopodlažní vozidla s vysokým komfortem postupně nahrazují staré pantografy ze 60. a 70. let. České dráhy již provozují 30 z celkově 60 objednaných souprav, přičemž za každého „CityElefanta“ zaplatí více než 200 mil Kč. Tyto náklady částečně hradí z úvěrů od Eurofimy.

Interiér jednotky CityElefant, Foto Miroslav Vyka
interiér moderní nízkopodlažní jednotky CityElefant

Regionální doprava

Na regionálních tratích jsou nejrozšířenější motorové vozy řady 810, kterým mají dráhy přibližně 500 kusů. Tyto Motorové vozy postupně zanikají a kompletní přestavbou původního motorového vozu řady 810 a přípojného vozu 010 vzniká motorová jednotka s názvem Regionova. Rekonstrukci pro České dráhy provádí Pars nova, a.s. v Šumperku. Standardem je u těchto jednotek nízkopodlažní část a bezbariérové WC pro vozíčkáře. České dráhy v současnosti provozují 35 motorových jednotek Regionova a společnost Pars nova a.s. dodá do roku 2010 Českým drahám 100 jednotek, z nichž bude 26 ve třívozové verzi. Na jednotky Regionova přispívá stát z Programu na obnovu kolejových vozidel.

Regionova v Šumperku, foto Miroslav Vyka
motorová jednotka Regionova v Šumperku

Stáří vozidel je největší problém

Jedním z největších problémů Českých drah je zastaralý vozový park a i přes miliardové investice pokračuje jeho obnova velice pomalu. Průměrný věk elektrických jednotek je 27 let a motorových vozů 26 let. Elektrickým lokomotivám je v průměru 28 roků a jen o něco lepší situace je u motorových lokomotiv, jejichž stáří dosahuje v průměru 25,5 roku. Osobní vozy jsou staré přibližně 25 let.

Současný odhad předpokládá na základě koncepce rozvoje vozidlového parku vozidel osobní dopravy, která řeší obnovu vozového parku osobní dopravy ČD do roku 2020, nutnost investovat do modernizace vozidlového parku v letech 2008 až 2020 celkem 96 miliard korun. Tento fakt znamená, že je potřeba roční investice do drážních vozidel téměř ztrojnásobit oproti stávajícímu stavu.