Šumice zakoupí radar

Autor: Reg. čtenář • webmaster(at)dopravni.net
Zdroj: Dobrý den s Kurýrem - Markéta Švehlíková
Téma: Monitoring médií • Vydáno dne: 22. 08. 2007


S pusou dokořán zůstalo vedení šumické radnice poté, co si na zkušební dobu nechalo na ostrůvku uprostřed silnice při vjezdu do obce ve směru od Uh. Brodu namontovat radar, o jehož koupi uvažuje. Z údajů, které zařízení vyhodnocovalo po dvanáct dní, totiž kromě faktu, že většina aut v obci překračuje povolenou padesátku, vyšlo najevo, že Šumicemi denně projede tolik aut, s kolika nepočítala prognóza Zlínského kraje ani v roce 2030!


Zkušební měření se uskutečnilo v době od 26. června do 7. července. „Za tu dobu projelo v obou směrech celkem 66 907 aut. Z nich pouze 8 189 jelo předepsanou rychlostí,“ kroutí nevěřícně hlavou nad výsledky měření šumický starosta Josef Bartoš. „Když jsme loni otevírali novou silnici přes obec, jejíž součástí jsou i dva zpomalovací ostrůvky, byla tu vůči nim obrovská averze. Představte si, že by tam ty ostrůvky nebyly, vždyť to by se auta klidně řítila do obce stokilometrovou rychlostí!“

Dalším překvapujícím zjištěním bylo množství vozidel, která denně obcí projedou. Podle prognózy Zlínského kraje mělo v roce 2030 projíždět Šumicemi 4 400 aut. „Zlínský kraj chtěl kvůli tomuto údaji dokonce zrušit ve svých plánech obchvat obce. Už přede dvěma lety jsem jim psal dopis, že je to nesmyslné číslo, že v roce 2030 tu bude nejméně devět tisíc aut. Teď se píše teprve rok 2007 a statistiky z radaru hovoří jasně,“ říká Josef Bartoš. Po dobu měření projelo obcí denně průměrně 5 575 aut. Byly dny, kdy jich zařízení napočítalo i víc jak sedm a půl tisíce.

Šumičtí radní se zatím, vzhledem k obecnímu rozpočtu, chystají zakoupit zařízení za zhruba 49 tisíc korun, které měří okamžitou rychlost. Při vjezdu do obce na Dolním konci bude instalováno ještě letos. „Rozhodně tam ale hned, jak nám to finance dovolí, dokoupíme přídavné zařízení, které vyhodnocuje i statistiku,“ prozradil šumický starosta. Cena tohoto software se pohybuje kolem 120 tisíc korun. Radnice však věří, že údaje z uvedeného zařízení jí poslouží jako argument při jednání s nejrůznějšími orgány ohledně dopravní situace v Šumicích.