MS v lyžování pomůže oživit česko-polskou železnici

Autor: Miroslav Vyka •
Zdroj: Jana Pavlíčková, ČT24
Téma: Projekty • Vydáno dne: 11. 08. 2007


Ještě pár metrů a bude konecDíky mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci by měla znovu ožít železnice mezi Harrachovem a polskou Sklářskou Porebou. Jednání o obnovení provozu zatím vždy ztroskotala. Především kvůli vysokým nákladům tomu doposud polská strana bránila. Chystané mistrovství ale názor polských úřadů změnilo.


Podle Tomáše Gála ze Železniční společnosti Tanvald je problém v tom, že 17 km dlouhá trať vede horami ve výši 800 metrů nad mořem a od války se na ní nesáhlo. Takže je nutné celé koleje položit znovu a to by stálo hodně peněz. Polské dráhy v této souvislosti daly několikrát najevo, že na obnovení provozu nemají zájem. Teď se situace změnila. „My teď chceme jako vojvodství tu trať převzít pod sebe, provozovat jí a obnovit tam osobní dopravu,“ objasňuje zájem polské strany maršálek Dolnoslezského vojvodství Andrej Los.

video:  Liberec: Mistrovství pomůže oživit železnici

To, co přimělo Polsko k činu, je jediná věc - mistrovství světa v klasickém lyžování, které bude v Liberci již za rok a půl. „Mistrovství znamená obrovský přínos pro celý pohraniční region a v Polsku je hodně fanoušků skoků na lyžích. Takže se budeme snažit do té doby tu trať zprovoznit,“ pokračuje ve svých úvahách polský maršálek. Zároveň odhaduje, že na mistrovství přijede několik tisíc polských fanoušků. Vlakem se mohou z Polska pohodlně dostat přes Harrachov až do Liberce. Peníze na modernizaci trati chce vojvodství získat z EU. Doufá, že mu v tom pomůže plánované MS.

Liberecký kraj už chystá s Poláky komisi, která bude mít zprovoznění trati na starosti. Podle hejtmana Libereckého kraje Petra Skokana by na základě domluvy měla komise zasednout co nejdříve. Dráha je navíc ideální pro turisty, spojuje totiž českou a polskou část Krkonoš. Železniční společnost Tanvald navíc doufá, že by mohla už příští rok jezdit alespoň o víkendu.