Ceny aut v Česku jsou už vyšší než jinde v Evropě

Autor: P.K. • amater(at)mails.at
Zdroj: Právo, 17. 7. 2007
Téma: Monitoring médií • Vydáno dne: 17. 07. 2007


nová fabia combiCeny nových aut v Česku na konci prvního čtvrtletí poprvé přesáhly evropský průměr. Nové vozy se v tuzemsku prodávají o jedno procento dráž, než je průměr v zemích eurozóny.


Levněji lze nyní auto pořídit v Polsku, Německu, Francii nebo Itálii. Vyplývá to ze statistiky RoadToData. Během posledního roku se ceny na českém trhu téměř nezměnily a zaznamenaly růst jen o 0,2 procenta. Na konci roku 2006 byly ceny v Česku na úrovni evropského průměru. Nejvyšší nárůst cen zaznamenalo Maďarsko, kde auta podražila o 5,5 procenta. Důvodem bylo především oslabování forintu vůči euru. Ceny jsou nyní v Maďarsku na stejné úrovni jako v Česku.

Nejlevnější mají Švýcaři

Nejlevnější auta jsou ve Švýcarsku, kde ceny dosahují 87 procent průměru eurozóny, následuje Řecko s cenami na úrovni 92 procent a Itálie se sedmi procenty pod průměrem. Nejdražší je kvůli vysokému zdanění Dánsko s cenami 93 procent nad průměrem, následují Norsko a Irsko s cenami 60, respektive 28 procent nad eurozónou.

Prodej nových aut v tuzemsku letos po několika letech stagnace začal růst. Odbyt nových osobních aut v prvním pololetí vzrostl o šest procent na 67 560 vozů. Ve stejném období prodali domácí výrobci a dovozci 28 042 lehkých užitkových aut, což je o pětinu více než loni.

Na silnicích přes 4,2 miliónu aut

Počet osobních aut na českých silnicích se podle sdružení automobilového průmyslu od začátku roku zvýšil o téměř 109 000 vozů a přesáhl 4, 217 miliónu. Průměrné stáří vozového parku se stejně jako na začátku roku pohybovalo kolem 13,9 roku. Celkem v centrálním registru vozidel přibylo téměř 177 000 aut, vyřazeno bylo 68 270 vozů.

Na nových registracích se více než 60 procenty podílely ojetiny z dovozu. Dovoz ojetých aut se proti loňskému roku zvýšil zhruba o třetinu. Nárůst je podle ředitele sdružení Antonína Šípka dán růstem dovozů aut starých 10 a více let. Za celý rok by počet dovážených ojetin mohl stoupnout až na rekordních 240 000.

(ČTK, pro)