Jede, jede mašinka aneb dětská pouť v Pečkách 2007

Autor: Dominik Šipr •
Téma: Články • Vydáno dne: 11. 06. 2007


Nádhernou červnovou sobotu 9. se konala tradičně v Pečkách dětská pouť spojená s historickými jízdami po lokálce Pečky – Kouřim – Zásmuky a na Železničním zkušebním okruhu v Cerhenicích s parní průmyslovou lokomotivou 213.902, motorovou T435.0509 a motoráčkem M 262.045. Též pravidelné historické motorové vlaky KŽC Doprava byly posíleny motorovým vozem M 286.1008 a „velkým Balmem“.


Moje cesta na pouť začne kloubovým autobusem linky 381 z Depa Hostivař do Bečvár, kde přestoupím na pravidelný muzejní vlak KŽC Doprava do Bošic, tam vystoupím, pořídím snímek a po návratu motoráčku z Kouřimi opět nástup a jede se směrem k Plaňanům.

Velmi dlouho mi tu trvá najít oblíbený fotohalt - zatáčka mezi Chroustovem a Vrbčany. Strašně paří sluníčko, až jsem celý od vlastního potu. Během nekrátkého čekání pořídím vlak KŽC Doprava, na kterém je mimo tradičního hurvínka M 131.1454 též vůz M286.1008 s "dlouhým Balmem". Nějakou dobu poté přijede parní mašinka 213.901 s dlouho soupravou vagónů a "hektorem" T435.0509 na postrku.

Po pořízení záběrů mířím do Plaňan, kde opět čekám velmi dlouho na příjezd parního vlaku do Peček, který mě tam odvezl. Záhy po příjezdu parního vlaku do Peček se od soupravy odpojí parní lokomotiva a na konec vlaku místo ní se připojí "hektor".

Poté následuje jízda po Železničním zkušebním okruhu. Jakmile s vrátím z okruhu, ohlédnu za pouťovými atrakcemi. Mezitím si dám si výbornou zmrzlinu.

Jakmile je čas na k odjezdu parním vlakem do Kouřimi a do Zásmuk, nastoupím a jede se. Ta krásná poezie našich lokálek! V Bošicích přeběhnu do motoráku M 262.045 a rovnou na Zásmuky. Zajedeme na samý konec trati. Někteří cestující si zajdou do hospody na pití. Musíme počkat na příjezd pravidelného vlaku KŽC doprava. A přijel skoro až k historickému vlaku. Kdy se naposledy setkaly dva vlaky v Zásmukách?! Po odjezdu motoráčku do Bečvár vyjíždí i "dunihlav" směrem k Bošicím, kde se napojí na vlak s parní lokomotivou z Kouřimi a tato ucelená souprava míří nádhernou podvečení krajinou do Peček, kde tato prima akce končí a já o dvacet minut později jedu vlakem do Prahy.

Tato akce, byť byla skromnější než některé předchozí, se velmi vydařila a přálo i počasí.

Fotogalerie z akce