Prezentační jízda Siemens Desiro

Autor: Tomáš Mykl • mykl(at)centrum.cz
Téma: Články • Vydáno dne: 07. 06. 2007


Ve středu 6.6.2007 proběhla presentační jízda dopravce VEOLIA TRANSPORT (Connex) na trati 173. Prezentace volně navazovala na seminář „Možnosti železnice pro veřejnou dopravu v Praze a okolí“ pořádaný na Ministerstvu dopravy.


A jaké jsou plány, když vlaky pod vlajkou Veolie vyjedou na středočeské koleje?
Doprava na trati by měla odpovídat standardu služeb železnice 21. století. Například drobné občerstvení za jízdy bude samozřejmostí a lze očekávat i další palubní služby, jaké známe z některých luxusních autobusových linek. Přitom jízdné by mělo být se současným na srovnatelné výši a plně integrované se stávajícími odbavovacími systémy PID. Dokonce nově příchozí dopravce nabízí i plnou integraci globálních síťových jízdenek ČD, případně jiných celoplošných dopravců.
Dopravu budou zajišťovat pohodlné a plně klimatizované motorové vozy švýcarské výroby STADLER RegioShuttle RS-1, které můžeme spatřit například v Železné Rudě nebo ve Furthu im Wald.

Veolia Transport má zájem provozovat v rámci propagace provozu moderních kolejových vozidel na území ČR od 15.12.2007 pravidelný sobotní spoj na trase Praha hl. n. - Rudná - Beroun. Toto víkendové spojení, s odjezdem v dopoledních a návratem odpoledních hodinách, bude vedeno motorovou jednotkou Siemens Desiro. Spoj bude provozován na podnikatelské riziko dopravce.

Trať 173 Praha – Rudná – Beroun je pozoruhodná prudkým odlivem cestujících, který nastal po roce 1990. Ještě v 80. letech zde byly na dělnické vlaky nasazovány patrové jednotky Bpjo, někdy i ve zdvojené trakci, a přesto vlaky kapacitně nepostačovaly. Přes mohutnou bytovou výstavbu v okolí tratě na přelomu tisíciletí došlo k drastickému úbytku cestujících tak, že dnes zde jezdí takřka prázdné sólo motorové vozy řady 810. V roce 2005 byla trať 173 doporučena Středočeským krajem k takzvanému neobjednání dopravy, což jest jinými slovy byla navržena na zrušení osobní dopravy.

Přístup Veolie je v tomto případě zatím nezvyklý. U nás je posuzována rentabilita veřejné dopravy výhradně podle parametru, kolik lidí jí momentálně využívá, což je často značným podpůrným argumentem k likvidaci systému. Tento názor je dnes natolik implementován do myšlení „lidí kolem dopravy“, že jej mohutně rozšiřují i „přátelé“ železnice na různých fórech.

Veolia Transport