Brusel schválil státní podporu na nákup vlaků pro ČD

Autor: Miroslav Vyka •
Zdroj: ČT24
Téma: Vozidla • Vydáno dne: 10. 05. 2007


EUEvropská komise dnes nevznesla žádné námitky proti státní záruce na úvěr pro České dráhy na nákup nových vlaků. Půjčku ve výši 30 milionů eur (asi 840 milionů korun) drahám poskytne sdružení evropských železnic Eurofima a peníze poputují především na nákup nových příměstských jednotek. Podle komise toto opatření přispěje k rozvoji železniční dopravy v ČR a je slučitelné i s evropským právem


Mluvčí ČD Ondřej Kubala ČTK řekl, že firma nakoupí za získané peníze moderní patrové soupravy CityElefant a vysokorychlostní lokomotivy řady 380, které jsou schopny jet až 200 kilometrů v hodině.

Postup EK uvítali představitelé českého ministerstva dopravy. "No konečně, na výsledky notifikace čekáme od začátku letošního roku," zprostředkoval stanovisko úředníků mluvčí Karel Hanzelka. Rozhodnutí komise podle něj umožní úřadu pokračovat v přípravě zákona o poskytnutí státní záruky na úvěr pro ČD. "Můžeme uzavřít meziresortní připomínkové řízení a návrh zákona předložit vládě," řekl.

Podle komise má státní záruka omezený dopad na obchodní podmínky. ČD hradí jednak úrokovou sazbu za úvěr, byť výhodnější než při standardních tržních podmínkách, a jednak záruku. Ta se navíc vztahuje pouze na osobní železniční dopravu v ČR, což je odvětví, které podle pravidel Evropské unie ještě není otevřené hospodářské soutěži.

"Kolejová vozidla společnosti České dráhy pro osobní dopravu jsou velmi zastaralá a je třeba je nahradit, aby se omezila jejich poruchovost a zvýšila spolehlivost a bezpečnost služeb osobní železniční dopravy v České republice," uvedla Evropská komise.