Další typ nízkopodlažní tramvaje v Plzni

Autor: Štěpán Esterle • stepan.esterle(at)dopravni.net
Téma: Vozový park • Vydáno dne: 26. 04. 2007


V úterý 24. 4. 2007 byla na koleje tramvajové vozovny na Slovanech složena první modernizovaná nízkopodlažní tramvaj nesoucí označení KT8D5.RN2P ev. č. 297. Tramvaj byla přivezena z Krnova po článcích a oživena. O dva dny později vyjelo vozidlo na zkušební jízdy do města.


Tramvaj se na první pohled liší jiným vnějším nátěrem. Ten bude sloužit jako podklad pod celovozovou reklamu na Pilsner Urqell, který zárověn modernizaci tohoto vozu sponzoroval. Reklama na tuto firmu na nás čeká i v interiéru vozidla, pípa však k výbavě tramvaje patřit nebude. V tramvaji byla vyměněna původní výzbroj TV3 za novou TV Progress a díky tomu ze střechy zmizely odporníky a v bočnicích přibylo mřížek. Původní dvojice stěračů byla vyměněna za jeden centrální, tramvaj obdržela nové polopantografy.

Změnilo se i uspořádání interiéru, což způsobilo použití nových rozměrnějších sedaček používaných v Plzeňských tramvajích. Potahy sedadel jsou netradičně zelené s vyšívaným logem Pilsner Urqel a interiér je sladěn do okrové, tedy barvy piva. Také podlaha Altro je v zelené barvě. Přizpůsobilo se zkrátka všechno. K řízení nově slouží ruční řadič. Tramvaj při modernizaci překvapivě nedostala nové plastové dveře, které má velká část vozového parku plzeňských tramvají, ani plenty podvozků a čel tak jako je tomu u modernizovaných tramvají např. v Praze. Do konce roku má dorazit ještě druhý vůz ev. č. 294. Zda je nízkopodlažnost u tohoto vozu opravdu tím, čím by měla nízkopodlažnost být, nechám na vás.

297 KT8D5
294 před odesláním do KrnovaČlánky o Plzni
Články o plzeňských tramvajích