Vstupní ostuda lázeňského města

Autor: Miloslav Zítka • mzitka(at)dopravni.net
Téma: Články • Vydáno dne: 06. 04. 2007


nádraží Karlovy VaryZhruba před půl rokem jsme informovali o stavu nádraží v Mariánských Lázních. Jaká je situace v centru Karlovarského kraje - přímo v Karlových Varech, kam i přes mnohem lacinější autobusovou dopravu a narůstající letecký provoz na místním letišti - stále řada návštěvníků přijíždí vlakem? Jak vypadá karlovarské horní nádraží, o jehož rekonstrukci se mluví již řadu let?


Nejprve odpovím na poslední otázku - rekonstrukce a modernizace budovy a přednádražního prostoru horního nádraží v Karlových Varech stále nezačala. Velmi dobře si pamatuji, že o této stavební akci se mluvilo před řadou let, s tím, že nádraží v Karlových Varech a Mariánských Lázních budou rekonstruována ještě před rekonstrukcí hlavního nádraží v Praze. Tam již zbíječky burácí několik týdnů.

Samotný přístup k nádražní hale po mnoha schodech je velmi nepohodlný, a pro imobilní cestující bez cizí pomoci nemožný. To určitě není dobrá vizitka světoznámého lázeňského města.

A jak situace vypadá přímo v hale? Cestujícího, který vstoupí do haly karlovarského nádraží a čeká na svůj vlak, zaujmou hluční, špinaví a smradlaví bezdomovci. Okupují lavičky, hrají karty, popíjejí pivo. Během mého zhruba hodinového pobytu se v hale neobjevil jediný pracovník ČD, který by zkontroloval čekající, zda mají jízdenku na nějaký vlak a tudíž právo v hale pobývat - jak káže vývěska u vchodu. O uklizení haly by se dalo mluvit jen težko, možná je úklid prováděn během dopoledne a teprve na něj mělo dojít.

Na dveřích čekárny, kterou by hodlali použít ti, co nechtějí sdílet společný prostor s výše uvedenými osobami, je lakonický nápis - "Čekárna uzavřena". Rovněž WC je uzavřeno a cestující, který si potřebuje odskočit, musí o klíč požádat v úschovně zavazadel, avšak jen v době od 7:30 do 21:00 hodin. Co mají dělat cestující ranních vlaků jim asi neporadí nikdo.

Na jedné ze stěn haly jsem objevil nástěnku s prospekty propagující integrovanou dopravu v Karlovarském kraji - IDOK. Se zděšením jsem zjistil, že prospekty jsou značně neaktuální a tím vlastně matoucí veřejnost. Asi proto jsou v Karlových Varech čím dál více ucpané ulice auty. Hromadnou dopravou, integrovanou v rámci IDOK nikdo nejezdí, protože o nabídce, tarifech atd. nemají občané kraje dostatek informací.

Posledním postřehem byl fakt, že v pokladně ČD nemají k zakoupení knižní jízdní řád. Platí přeci jen do prosince, tak proč by ho někdo měl na začátku dubna kupovat......