Francie vytvořila nový rychlostní rekord na železnici

Autor: Miroslav Vyka •
Zdroj: BBC News, Reuters, CNN
Téma: Články • Vydáno dne: 03. 04. 2007


Société nationale des chemins de fer françaisFrancouzský vysokorychlostní vlak (TGV) prolomil světový rekord pro vlaky jedoucí na kolejích vysokým rozdílem, dosáhl rychlosti 574,8 km/h (356 mph).


Předchozí rekord TGV byl 515 km/h (320mph) z roku 1990.

Rekord byl dosažen na úseku nové tratě vedoucí z Paříže na východ Francie do Štrasburku.

Absolutní rychlostní rekord drží Japonsko s vlakem na magnetickém polštáři označovaným Maglev, který dosáhl v roce 2003 neuvěřitelné rychlosti 581 km/h (361 mph).

Test vlaku TGV začal dnes v 11:00 GTM a upravena souprava TGV označována jako V150 dosáhla rekordu v 11:14 GTM. Speciálně upravená jednotka TGV měla větší kola než obvykle a dvě hnací vozidla na koncích soupravy doplňovaly tři patrové vagóny. Tento vlak může vyvinout výkon nad 25  000 koňských sil, což je dvakrát více než konvenční TGV.


  video: Francouzský vlak zlomil světový rekord

Pro vytvoření rekordu byla upravena také nová trať na které bude zahájen pravidelný provoz 10. června a výrazně se tak sníží jízdní doba mezi Paříží a východem země. Také napětí v trolejovém vedení bylo zvýšeno z 25 kV na 31 kV a vůbec poprvé byly při tak vysoké rychlost použity dvoupodlažní vagóny. Vozy soupravy byly přeměněny v laboratoř, aby technici z SNCF a Alstomu mohli v průběhu jízdy sbírat důležitá data.

Francouzské dráhy (SNCF) a Alstom (výrobce vysokorychlostních vlaků TGV) prohlásili, že vytvořený rychlostní rekord představoval test na infrastruktuře v extrémních podmínkách, které není možné vytvořit v laboratoři.

Společnost Alstom, která byla před rokem na pokraji bankrotu nyní zamýšlí propagovat prodej jednotek TGV do zahraničí, kde soutěží s Japonským Šinkansenem a Německými vysokorychlostními vlaky Inter-City Express ICE.

Pro vysokorychlostní vlaky jsou nejzajímavějšími zákazníky zejména Čína, Jižní Korea a Tchaj-wan.

Parametry soupravy V150: