Stále více dopravy přes švýcarské Alpy se přesouvá na koleje

Autor: Miroslav Vyka •
Zdroj: aktuality.sk
Téma: Články • Vydáno dne: 03. 04. 2007


Švýcarské železnice, ilustrační foto M. VykaÚspěšné švýcarské dopravní politice se v posledních letech podařilo přenést na železnici narůstající objemy přepravy v Evropě přes Alpy a zároveň zastavit nárůst nákladní silniční dopravy a zajistit její mírný pokles.


BERN – Stále více dopravy převážené přes švýcarské Alpy se přesouvá na železnici. Objem zboží přepraveného přes Alpy po železnici se v minulém roce zvýšil. Naopak počet přeprav uskutečněných nákladními automobily podle švýcarského ministerstva dopravy v roce 2006 poklesl.

Koleje tak převzaly nárůst přepravy nákladů přes Alpy, který podmiňuje celkovou konjunkturu. Přibližně 25,2 miliónů tun zboží přepravily železnice na trase Lötschberg-Simplon a Gotthard-Achse, což odpovídá meziročnímu nárůstu o 6,5%.

Množství zboží přepraveného nákladní automobilovou dopravou zůstalo v porovnání s rokem 2005 na nezměněné úrovni 12,9 miliónu tun. Počet přejezdů přes horské přechody Gotthard, San Bernardino, Simplon a Grosser St. Bernard se meziročně snížil o 2% na 1,18 miliónu. V porovnání s rokem 2000 to představuje pokles o 16%. Informovala o tom tisková agentura DPA.