City Cargo – jak by to bylo krásné, kdyby…

Autor: Štěpán Esterle • stepan.esterle(at)dopravni.net
Téma: Dopravní koncepce • Vydáno dne: 02. 04. 2007


Nákladní tramvaj v AmsterdamuJako reakci na informaci o nově rozjetém projektu nákladní tramvaje v Holandsku jsem začal uvažovat jak by bylo úžasné udělat velkolepý projekt, který by kompletně vyhnal dodávky z centra měst, přispěl by k čistějšímu ovzduší a lepší face města a navrch by zajistil levnější a kvalitnější veřejnou MHD. Moje úvaha spočívá v tom, že jednoho dne bude MHD a Železnice blízký sourozenec a tak nákladní tramvaj nebude kolejový kamion, který se bude prohánět po ulicích a kamarádit se s kamiony.


Mám jistou představu o městském vlaku. Speciálně upravené vozy by byly schopny provozu na železnici a to ať už za standardní lokomotivou jako ucelená souprava, nebo ve formě převozu vozíků na speciálních plošinových vozech. Ona tramvaj, která by vozy na nádraží převzala by měla být schopna jízdy na baterii a obsluhovat tak krátké kusé koleje bez potřeby odběru proudu. Provoz nákladních vlaků po městě by byl samozřejmě omezen na časy např. od 19:00 do 6:00 a s příplatkem by bylo možné provádět zásobování i během dopoledne po deváté hodině. Pokud by se nějaký obchod kvůli kapacitní, nebo jiné výhodnosti chtěl přidat do systému, mohl by si postavit svojí vlečku a nebo postavit s určitou dotací města tramvajovou trať, kterou by poté předal k užívání i pro osobní dopravu. Takto by se soukromníci starali o rozšíření tramvajové sítě a ještě by si do svého obchodu (pokud by byl veřejný) mohli vozit pomocí tramvaje zákazníky. Město bude vybírat poplatky za nákladní tramvaje, které budou financovat MHD a všechny s ní související náležitosti. Jelikož by tento systém vyžadoval napojení na železnici využilo by město toto napojení i pro provoz tramvlaků a tak by lidé získali spojení do vzdálenějších obcí přímo z centra města.
Na druhé straně ve velkoskladu mám představu o podobném provozu nákladních tramvají. Tramvaje v podniku by přinášely výhody v podobě nenáročnosti na dopravní cestu a poměrně jednoduché možnosti zajíždění do hal.
Tolik z mé strany, vaše reakce, vize a připomínky si nenechejte pro sebe a pište do komentářů.