Slavnostní roll-out vozidel KŽC v Krnově

Autor: Miroslav Vyka •
Zdroj: spolupráce Doupovská dráha
Téma: Články • Vydáno dne: 25. 03. 2007


Motorový vůz řady M131AKTUALIZOVÁNO
Tato velkolepá akce se konala včera v Krnově, kde bylo slavnostně představeno 8 zachráněných historických vozidel. Takovýto rozsah nemá v historii KŽC obdoby. Na místě měl dopravní web 3 redaktory a tak přinášíme z místa první reportáž.


Celá akce jako součást 92. setkání Klubu Železničních Cestovatelů začala včera 24. 3. po 11. hodině přepravou účastníků oslav zvláštním vlakem ze železniční stanice Krnov na vlečku Olpas Moravia.

Zájem o akci byl poměrně velký, zúčastnila se ji také celá řada zahraničních návštěvníků z Německa. Na nádraží v Krnově se shromáždilo tolik zájemců, že se všechny nepodařilo najednou odvést a tak se musel motorový osobní vůz řady 131, též nazývaný Hurvínek, pro druhou část účastníků akce vrátit a svou jízdu opakovat.

Po slavnostním zahájení „roll-outu“ historických vozidel, jež v roce 2006 zachránilo KŽC a KHKD ve spolupráci s Olpas Moravia následovaly proslovy osobnosti, které se na záchraně historických vozidel před nůžkami autogenů v kovošrotech podílely.

Roll Out Krnov
první představená vozidla na slavnostním roll-out

Odpoledne následovala kavalkáda - výjezd jednotlivých vozidel z bran Olpasu. Vozidla postupně vyjížděly a při pózování pro filmaře a fotografy byl ke každém vozidlu připojen podrobný komentář týkající se nejen historie vozidla. Celý tento ceremoniál byl podbarven hudbou, která ještě více umocnila celkový dojem.

Mezi zachráněnými vozidly byly:

Poté následovaly individuální prohlídky historických vozidel, mezi nimiž byl také historický autobus z roku 1948. Potom začaly přípravy k promenádnímu odjezdu několika vozidel přes Opavu východ a Kravaře ve Slezsku na 9,6 km dlouhou vlečku do Kobeřic. Jejím projetím bylo symbolicky oslaveno uvedení vozidel KŽC na trh.

Na cestu do Kobeřic se před půl třetí odpoledne vydala souprava sestavená se dvou motorových vozů M131.1238 a M131.1454 mezi nimiž soupravu doplňoval vůz Balm 5-0796. V průběhu trasy jsme se v několika místech, kde byla zjištěna plánovaná fotozastávka setkali s historickým autobusem.

Cílem této cesty bylo vytvoření imitace cestování veřejnou dopravou na počátku 70. let 20. století.

Celý program 92. setkání KŽC probíhá až do pondělí. Během dnešního dne a zítřka je součástí programu jízda Krnov - Letohrad - Praha s absolvováním mnoha vleček.

Fotogalerie ze sobotního programu:

Motorový vůz M262.0124
Osobní vůz Balm 5257
Motorový vůz 850.006-8
Autobus karosa HB 500
Hasičská cisterna Š 706
Budoucí exponáty nebo náhradní díly?
Historický autobus Škoda 706 RTO
Souprava 2x M131+Balm 5 ve Skrochovicích
Na konci vlečky v Kobeřicích
Setkání s Autobusem
Setkání s Autobusem II.
Ze zákulisí fotozastávky

Video natáčené za velmi nepříjemného větru:

Fotogalerie z části nedělního programu:

Konvoj vozidel před odjezdem z Krnova
Milotice nad Opavou
Olomouc

Jízda mezi Mor. Berounem a Domašovem n. B.: