Zkrat vyřadil soupravu CityElefant z provozu

Autor: Miroslav Vyka •
Zdroj: Moravskoslezský deník
Téma: Vozidla • Vydáno dne: 22. 03. 2007


CityElefant přijíždí do OpavyPříměstské vlaky CityElefant, které si díky rychlosti, pohodlí a tichosti získaly mezi cestujícími velkou oblibu, zažívají špatný týden. Poté, co musela být na několik dnů vyřazena souprava nesoucí název „Opava“, porouchala se v úterý ráno ve stanici Opava východ i druhá souprava „Ostrava“.


„Při výjezdu ze stanice došlo ke zkratu. Strojvedoucí to nemohl na místě opravit, proto jsme museli nechat soupravu odtáhnout,“ vysvětloval přednosta uzlové železniční stanice Opava–východ Jiří Valeček. Bohužel ke vší smůle se porucha soupravy stala o půl sedmé ráno, tedy v době, kdy vlakem jezdí nejvíce lidí. „V Opavě žádné náhradní lokomotivy nemáme, takže jsme museli použít lokomotivu z posuvu nákladního vlaku,“ řekl Valeček.


 

Příměstská jednotka CityElefant, Foto Miroslav Vyka
Příměstská jednotka CityElefant v Opavě


I proto došlo k velkému zpoždění. „Nějakou dobu to trvá. Navíc se z bezpečnostních důvodů musí vyzkoušet brzdy. Proto došlo ke zpoždění vlaku 45 minut,“ uvedl přednosta, který u problému se soupravou osobně byl.

Lidé o poruše vlaku nevěděli, rozhlas v jednotlivých stanicích totiž hlásil, že zpoždění je z provozních důvodů. A protože silně sněžilo, přikládali to právě sněhu. „Nejdříve hlásili deset, pak dvacet a teď třicet minut. Tak nevím, co se děje. Zas tak moc sněhu snad není, aby nemohly vlaky jezdit,“ řekl František Láska, který cestoval z Háje ve Slezsku do Ostravy.

Pozitivní je, že závada nebyla natolik vážná, aby došlo k delšímu vyřazení vlaku z provozu. Podle Valečka ještě dopoledne téhož dne vyjela elektrická jednotka CityElefant zpět na trať.

S blíže nespecifikovaným problémem je však již několik dní odstavena i druhá souprava. Podle Českých drah by však i ona měla do konce tohoto týdne vyjet zpět na koleje.
 

Interiér jednotky CityElefant, Foto Miroslav Vyka
Interiér příměstské jednotky CityElefant


Lidé si tyto vlaky velmi oblíbili. S tím, co jezdilo na Opavsku v minulosti, se CityElephant nedá srovnat. „Jezdím tím hodně ráda. Jsou čisté, pohodlné a tiché. Konečně cestování vlakem má nějakou úroveň,“ řekla Alice Rudánková. Ke dvěma soupravám, které na Ostravsku od loňského prosince jezdí, by ještě v tomto roce měly přibýt další dvě.