Masakr na trati 090

Autor: Tomáš Mykl • mykl(at)centrum.cz
Zdroj: spolupráce Pavel Kuzebauch
Téma: Články • Vydáno dne: 21. 03. 2007


Hrozivá nehoda u Cítova, foto Karel Mikolášek V pondělí 19.3.2007 ve 21:33 došlo k velmi vážné nehodě na trati 090 za železniční stanicí Vraňany směrem k zastávce Cítov. Rychlík R 784 zde narazil do odstaveného luxusního Audi na přejezdu se silnicí III. třídy. Po srážce ve stočtyřicetikilometrové rychlosti polovina vlaku doslova vylétla z kolejí.


Snad zázrakem nedošlo k přímým ztrátám na životech, těžce zraněni byli původně „jen“ dva lidé, zranění byla později překvalifikována jako lehká, lehká zranění mělo však podle původní informace mnoho cestujících z vlaku, podle následující zprávy měli být jen dva cestující ošetřeni na místě. Původně se také hovořilo značném šoku utrpěném díky nehodě, který snad nebyl překvalifikován ...

Následující vlaky byly z postižené trati odkloněny na jiné tratě. Rychlíky jezdily z Vraňan přes Straškov do Roudnice a vlaky kategorie EC jezdily z Prahy přes Všetatay po pravém břehu řeky Labe. Provoz na po jedné traťové koleji byl po značném úsilí obnoven v úterý 20.3. po 22. hodině. Podle Drážní inspekce není vyloučeno, že škoda na vlaku přesáhne 40 milionů korun, na trati tři miliony korun, na zabezpečovacím zařízení 750.000 korun a na automobilu 150.000 korun.

V souvislosti s nehodou byli obviněni 3 muži z pokusu o pojistný podvod a obecného ohrožení. Hrozí jim podle středeční zprávy až pětileté vězení (v úterý se hovořilo o 10 letech). Vyšetřovatel podal návrh na jejich vzetí do vazby.

Okolo této nehody - která byla opravdu velmi hrozivá, bez ohledu na to, co se nakonec v soudních análech objeví - se vyskytuje řada nejasností, které dávají podněty k mnoha velmi nepěkným, avšak realistickým, spekulacím. Jedno je však jisté. Selhal lidský faktor na nejvyšší úrovni a jen zázrakem můžeme hovořit o tom, že následky jsou jen takové, jaké jsou. Nezbývá než věřit, že tato nehoda bude obrovským mementem pro nás všechny, kam až může zajít lidská hloupost.


Videoreportáž Pavla Kuzebaucha z místa činu