Přibudou vlaky CityElefant

Autor: Miroslav Vyka •
Zdroj: Radim Šlezingr, Moravskoslezský deník
Téma: Vozidla • Vydáno dne: 14. 03. 2007


City ElefantPočet elektrických vlakových jednotek 471 CityElefant, které jezdí na trase Opava - Ostrava-Svinov - Český Těšín, by se měl letos zvýšit. Tyto vlaky se vyrábějí v ostravské firmě Škoda Transportation.


„Ještě v letošním roce plánují České dráhy nasazení dalších nových dvoupodlažních jednotek 471 CityElefant do provozu na tratích na Ostravsku. Ty již nyní v počtu dvou jednotek zajišťují dopravu na spojích na trase Opava východ – Ostrava Svinov – Český Těšín,“ uvedl mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj.

České dráhy letos chtějí uvést do provozu dalších šest těchto vlaků. Na Ostravsko by měly putovat zřejmě dvě soupravy. „Varianty, kde ty jednotky budou jezdit, se budou ještě určovat. Prioritou je posílit příměstskou dopravu na Ostravsku,“ dodal Ondrůj. Dvouposchoďové elektrické vlaky CityElefant jsou patrové nízkopodlažní soupravy, které mají nahradit příměstské vlaky vyráběné v šedesátých a sedmdesátých letech. Nástupní prostor je nízkopodlažní, se snadným vstupem pro lidi se zdravotním postižením, staré lidi, maminky s kočárky a vozíčkáře. Uvnitř jsou moderní pohodlné sedačky s textilním potahem.Vlak nabízí také místa pro cestující s jízdními koly. Díky zvýšené kapacitě soupravy ve srovnání s jednotkami ze šedesátých a sedmdesátých let bylo možné v části jednoho vozu nabídnout také místa 1. třídy pro náročné cestující.

City Elefant
Příměstská jednotka City Elefant v Ostravě Svinově

Název CityElefant vybralo vedení Českých drah v rámci vyhlášené soutěže. České dráhy letos chtějí investovat 2,71 miliardy korun do klíčových investičních projektů. Převážná část - 2,27 miliardy korun bude směřovat do modernizace vozového parku. Pořízení nových šesti jednotek 471 CityElefant bude stát přes jednu miliardu korun.