Čeští dopravci chtějí hledat řidiče kamionů v zahraničí

Autor: Reg. čtenář • webmaster(at)dopravni.net
Zdroj: ČTK
Téma: Monitoring médií • Vydáno dne: 04. 03. 2007


Kamiony Tuzemští dopravci hodlají nedostatek řidičů kamionů řešit i náborem pracovníků ze zahraničí. Uvažují přitom o zaměstnávání řidičů z nových členských států EU, Bulharska a Rumunska. Na regionálním shromáždění největšího tuzemského sdružení Česmad Bohemia to uvedl jeho prezident Vladimír Starosta. Dopravním firmám podle dřívějších odhadů Česmadu chybí kolem 20.000 řidičů.


Podle Starosty se nedostatek řidičů v posledních letech prohlubuje rostoucí poptávkou po silniční dopravě. "Loni to bylo poprvé za posledních 16 let kdy chyběly kamiony, tedy byla větší poptávka než přepravní kapacita," uvedl s tím, že zatímco nákladní vozidla si firmy jednoduše koupí, řidiče nemohou sehnat. Nárůst kamionové dopravy za loňský rok odborníci odhadují kolem pěti až šesti procent.

Možný nábor pracovníků v zahraničí má řešit studie, kterou si Česmad nechal vypracovat. Dalšími možnostmi jsou rekvalifikační kurzy pro pracovníky z jiných oborů či otevření specializovaných učebních oborů nebo nástaveb, což by však pomohlo problém řešit až za zhruba pět let. V Česku v současnosti neexistuje učební obor, který by profesionální řidiče vychovával, navíc se zrušením základní vojenské služby přišli dopravci i o tento zdroj vyškolených pracovníků.

Celkový počet řidičů nákladních vozů se v tuzemsku pohybuje kolem 300.000 a jejich potřeba každoročně narůstá o 6,5 procenta kvůli růstu objemu přepravovaného zboží i odchodům řidičů do důchodu či k jiné profesi.