Mariánské Lázně: trolejbusy s novým směrem?

Autor: P.K. • amater(at)mails.at
Téma: Články • Vydáno dne: 27. 02. 2007


26. 2. 2007 V Mariánských Lázních došlo včera, 26. února 2007, k podstatným změnám v systému MHD. Mimo běžných časových úprav v jízdních řádech stávajících linek došlo k vytvoření spojů ve zcela nových trasách.


26. 2. 2007Poprvé také jsou nasazeny trolejbusy s pomocným dieselagregátem v "duobusovém" provozu, a to hned na dvou linkách: stávající trolejbusová linka č. 6 odpoledne zajišťuje 10 spoji obsluhu v loňském roce otevřeného nákupního centra Kaufland na Chebské ulici, kam (zatím) troleje nevedou. Tam také zajíždí zcela nová linka č. 7, spojující 13 spoji nově Úšovice s nádražím, Kauflandem a centrem města, provozována bude především v pracovní dny, kdy také zajistí večerní provoz po celém městě (linky 3 a 5 tak ukončí svůj provoz již po 20. hodině), jeden večerní spoj je pak provozován i o víkendech a svátcích. 26. 2. 2007Na trase této linky se také nachází nově vzniklá zastávka Třešňovka na Husově ulici, sloužící k obsluze přilehlého stejnojmenného sídliště. Zde také trolejové vedení není (alespoň prozatím). Linka č. 7 také nově obsluhuje dvěma spoji zastávku Koliba u lyžařského areálu pod Krakonošem. I tam se jezdí s využitím pomocného dieselagregátu, jímž jsou vybaveny vozy 53, 54 a 57.

26. 2. 2007Na trase do Velké Hleďsebe a Klimentova došlo k rozdělení celodenně a celotýdenně provozované trolejbusové linky 6 do dvou linek nových: část spojů, která byla v dopoledním a večerním dopravním sedle do této doby zajišťována autobusem, přejíždějícím z linky č. 13, nese nové označení číslem 16 a je provozována v pracovní dny mimo špičku a o víkendech a svátcích celodenně; ranní a odpolední špičkové spoje, zajišťované trolejbusem, si ponechaly původní linkové číslo 6, které tak bude možné potkávat již jen v pracovních dnech. Důvod tohoto oddělení je dán povinností, vyplývající ze smlouvy o poskytnutí dotace z fondů SROP - ukončit nasazování autobusů na trolejbusové linky. Z tohoto řešení lze ale velmi silně cítit jistý alibismus, neboť se všeobecně očekávalo, že dojde k nasazení trolejbusů na linku č. 6 celodenně a celotýdenně. Ale ani to nezabránilo na ranní část spojů linky č. 6 nasadit autobus Karosa B932...

26. 2. 2007Cílem dalších změn bylo dosažení návazností k vlakům. V souvislosti s probíhající rekonstrukí trati Plzeň - Cheb v rámci výstavby 3. tranzitního koridoru však bude docházet často ke zpožděním vlaků, takže zejména při řidší četnosti spojů mimo dopravní špičku tyto návaznosti opět vezmou za své a potenciální cestující MHD tak spíše využijí jiného způsobu dopravy.

26. 2. 2007Polemizovat nad tím, zda to jsou změny k lepšímu či horšímu, je zatím příliš brzy, noví cestující si do těchto inovovaných spojů budou hledat cestu pomalu a stávající budou teď spíš rozčarováni souvisejícími prodlouženími jízdních dob. Dvě věci se však ukazují již teď - vznikají nové souběhy jízd spojů, nejvíce vidět je to v trase City Service - Kaufland, kam jedou společně linky 6 a 7 s minimálním časovým odstupem. 26. 2. 2007Zdržovat bude také po jistou dobu i natrolejování sběračů, a to i když byly na řadu míst nainstalována natrolejovací korýtka, místo pro zastavení však nebylo nijak označeno a tak budou muset řidiči chvíli hledat tu správnou pozici sami přímo v terénu. Zdržují také drobné nedostatky techniky, např. když k troleji správně nedosednou sběrací botky sběračů a řidič je tak nucen vystoupit a sběrače srovnat ručně. 6. 3. 2007Vysloveně zlomyslné je ovšem umístění natrolejovacích korýtek na Chebské ulici pro jízdu do Velké Hleďsebe: trolejbus musí zastavit k provedení operace natrolejení sběračů u výjezdu od supermarketu Plus, kde jsou dva jízdní pruhy Chebské ulice odděleny podélným ostrůvkem a tak jej nelze objet. Že tak bude docházet k zastavování velmi silného provozu v odpolední dopravní špičce a ke krizovým situacím, je více než nasnadě.