Rakousko, Innsbruck – trolejbusy končí

Autor: Tomáš Mykl • mykl(at)centrum.cz
Zdroj: IVB,Wikipedia
Téma: Popis provozů • Vydáno dne: 07. 02. 2007


31.1.2007 v Olympijské vesnici Ještě v únoru bude šance spatřit v ulicích Innsbrucku trolejbus. Po necelých 19 letech tak končí druhá epocha innsbruckých trolejbusů, která začala 18.12.1988.


V pořadí druhý trolejbusový provoz v Tyrolském Innsbrucku byl po celou dobu své existence tak trochu začarovaný. Do provozu byl uveden později, než bylo plánováno. Nový dopravní systém měl být původně spuštěn k 12. Zimním Olympijským hrám v únoru 1976, mělo se jednat o tramvaj a přestavbu části zrušené (1974) meziměstké trati do Hallu a výstavbu trati nové na západ města. Z důvodů nedostatku finančních prostředků bylo od tramvaje upuštěno a o 12 let později vyjely do ulic Innsbrucku podruhé trolejbusy. Paradoxně poslední trolejbusy první trolejbusové éry (26.6.1944-29.2.1976) dojezdily až 29.2.1976. Trolejbusy se po celou dobu existence údajně potýkaly s technickými problémy. A to jak vozidla, tak trakční zařízení. Je docela zajímavé, že stejná vozidla provozoval relativně nedaleký Salzburg a tam nejen, že nebyly problémy, ale naopak se trolejbusy úspěšně rozvíjí. Innsbrucké trolejbusy byly nasazovány na dvě linky O (10,2 km) a R (8,4 km), z nichž každá měla několik větví a variant tras.

Trolejbus v centru města v létě 2003Trolejbusy se objevovaly na linkách čím dál tím méně, ať už pod záminkou stavební činnosti ve městě nebo závad na vozidlech, či nedostatku řidičů. Z dvaceti pořadí na linku bylo vypravováno maximálně 5-6 trolejbusů, vše ostatní zajišťovaly nízkopodlažní „Dieselbusy“ Citara, většina trolejbusů stála a korodovala ve vozovně. Postupem času byly některé vozy odprodány do rumunského Brašova, tedy opět do „perspektivního“ provozu.

Město vyhodnotilo provoz trolejbusů jako neekonomický, vzhledem k záměru minimalizace trakcí bylo rozhodnuto dále trolejbusy neudržovat a v rámci „Innsbrucker Regionalbahnkonzept“ rozvíjet kolejovou dopravu. Na místě trolejbusů by se měly objevit tramvaje a dokonce je počítáno s obnovou zrušené meziměstské tramvaje do Hall im Tirol. To vše by mělo být prý hotovo v roce 2014. Ovšem zlé jazyky říkají, že není peněz ...
Innsbrucker Regionalbahnkonzept - vize ...
Zatím jedinou realitou je dodávka 10 kusů kloubových autobusů Mercedes-Benz-Citaro, vybavených motorem splňujícím normu EURO IV, v průběhu ledna 2007. Díky tomu se splní Innsbruckým sen a mohou se zbavit údajně nespolehlivých a drahých trolejbusů. Poslední únorový týden by mělo dojít k rozloučení s trolejbusy ve městě pro fanoušky. A prakticky na den přesně po 31 letech dojde k druhému ukončení trolejbusového provozu ...