Riga, nové trolejbusy

Autor: Tomáš Mykl • mykl(at)centrum.cz
Zdroj: Busportál
Téma: Vozový park • Vydáno dne: 06. 02. 2007


Plzeňský vůz 504 ještě před předváděcí jízdou v Rize Velkou zahraniční zakázku na 150 nízkopodlažních trolejbusů Škoda 24 Tr Irisbus získala Škoda Electric v lotyšské Rize. Návrat trolejbusů Škoda po šestileté přestávce, kdy na trh dodávala firma Solaris Bus & Coach tolejbusy Trollino s výzborjí Ganz.


Zakázku na 150 nízkopodlažních trolejbusů získala Škoda Electric s.r.o., dceřiná firma Škoda Holding a.s. Dlouhodobý kontrakt za 1,5 miliardy Kč představuje pro Škodu návrat na tradiční trhy. Množstvím objednaných trolejbusů je to jeden z nejvýznamnějších kontraktů v oboru trolejbusů v Evropě v posledních letech.

Zákazníkem je dopravní podnik města Rigy – Riga Satiksme. Trolejbusy jsou financovány z místních zdojů bez jakékoli evropské podpory. Zákazník zvolil nízkopodlažní dvouosý trolejbus délky 12 metrů známý pod označením ŠKODA 24 Tr Irisbus v modifikované karoserii Irisbus Iveco Citelis. Vozy pro hlavní město Lotyšska jsou navíc vybavené klimatizací pro řidiče i cestující, rampou pro invalidy a automatickými sběrači. Dodávky trolejbusů se uskuteční v letech 2007 – 2011. První vozy budou dodány na přelomu srpna a září letošního roku, v roce 2007 zákazník obdrží 30 trolejbusů.

Město Riga provozuje téměř 300 trolejbusů značky Škoda, první byly dodány v roce 1955, v roce 1998 vyrobila Škoda pro Rigu třicet trolejbusů 14 Tr v rámci tendru Světové banky. Poslední dodávky se uskutečnily v roce 2001 – šest kloubových trolejbusů Škoda 15 Tr.

Získání kontraktu předcházela téměř dva roky trvající přípravná fáze včetně zapůjčení trolejbusu Škoda 24 Tr Irisbus (tento vůz je pod číslem 504 zařazen do provozu v Plzni) na měsíc do Rigy. Firma se účastní dalších výběrových řízení na dodávky trolejbusů v Moskvě (pro ruského karosáře), dalších městech Pobaltí a v Rumunsku.
14Tr v Rize http://transport.asi.pwr.wroc.pl/2-65748.html