Konec zastávky? Trable!

Autor: Pavel Kuzebauch • Pavel_Kuzebauch(at)seznam.cz
Zdroj: Hradecký deník - str. 12 - Hradecko
Téma: Monitoring médií • Vydáno dne: 30. 01. 2007


V Hradeckém deníku ze dne 26.ledna 2007 se objevil dopis jedné nespokojené paní, které se nelíbí, že i když mají ve vsi téměř novou vlakovou zastávku, tak od nového jízdního řádu 2006/2007 zde ani jeden vlak nestaví.


Vážená redakce a čtenáři Hradeckého deníku!

Chtěla bych se s vámi rozdělit o novou vymoženost v cestování do našeho krajského města. Naše malá ves je nedaleko od Nového Bydžova. Okolo naší vsi již 124 let jezdí vlak, a to na trati Chlumec nad Cidlinou – Trutnov.

Po mnoha neúspěšných pro a proti se nám konečně před 10 lety podařilo vybudovat vytouženou železniční vlakovou zastávku Zachrašťany. Stálo to mnoho úsilí a peněz na její vybudování, ale lidé byli rádi, že se konečně dočkají vytouženého vlakového spojení se světem.

Na naši první jízdu a zastavení vlaku na naší železniční zastávce jsme uspořádali slavnostní zájezd, a to ze Zachrašťan do Staré Paky, a to v dobových kostýmech od prvního objezdu vlaku, až po současnost. Zúčastnilo se asi padesát osob v dobových kostýmech v čele s panem starostou. Byl to pro naši obec památný den.

Ale tato radost trvala jen 10 let, kdy naši občané mohli využívat železnici a České dráhy. Přišel rok 2006 a páni nahoře se rozhodli vesnické zastávky, které asi byly málo pro ně výdělečné, zrušit. Ať jsme bojovali, jak písemně, tak ústně, nic platno. Nové nařízení od někoho se musí respektovat. A tak nová a pěkná zastávka teď stojí opuštěná a naskýtá razie vandalům, kteří ji devastují. Místním občanům mohou zůstat jen oči pro pláč.

Ale chtěla bych vám popsat nynější vylepšenou cestu do Hradce Králové.

Ráno jedete autobusem do Nového Bydžova, tady přestoupíte do autobusu do Hradce Králové, a když to dobře půjde, možná si i sednete, nebo budete hodinu stát. V Hradci oběhnete úřady či lékaře a vydáte se zpět domů. Tady se můžete rozhodnout, zdali pojedete autobusem či vlakem. Když nasednete do vlaku, jedete do Chlumce nad Cidlinou. Tady vystoupíte, a máte-li štěstí, chytnete autobus do Nového Bydžova, ne-li, čekáte jednu hodinu na další spoj.

Ale ono nejde jen o cestování, ale také o finanční vydání. Dříve se vlakem ze Zachrašťan do Hradce Králové důchodce dostal za 31 Kč. A nyní, po všem trmácení, cesta stojí 76 Kč.

Tak takhle se zlepšuje životní úroveň pro lid z venkova a té naší vrchnosti na vesnických lidech asi nezáleží. A lidé z vesnice nemají nikde dopomoci, jako by byli méněcenní.