Plzeňské tramvaje K3 již jezdí v plném počtu

Autor: Štěpán Esterle • stepan.esterle(at)dopravni.net
Téma: Vozový park • Vydáno dne: 29. 01. 2007


313 Dnes vyjely do města s cestujícími poslední dvě tramvaje K3RN-T. Vozy mají evidenční čísla 313 a 314 v následujícím článku se podíváme na provoz tramvají K3 v Plzni vůbec.


314První tramvaje dorazily koncem jara. Po křtu dostaly od dětí z dětského domova jména Pampeliška a Špagetka. S uvedením do provozu to nebylo tak slavné, jako se křtem. Tramvaje vyjely s cestujícími koncem června. Cestující je přijali téměř bez názorů, jelikož na nich skutečně nelze shledat nic převratného.
Pampeliška měla docela velkou smůlu na nehody, auta je jí pletla do cesty často, až jí jednou vyřadila z provozu na delší dobu. Při této nehodě bylo opravováno i čelo a přišla o své jméno, které bylo na původním čele nakresleno. Druhá tramvaj „Špagetka“ se také potýkala s problémy. Klouby, které jsou v těchto tramvajích použity vydávaly odporné vrzání. Tím proslula hlavně 312, která kvůli tomu byla také několikrát odstavena. Tramvaje vrzají a opravují se z vrzání stále, ale 29. 1. 2007 je vystřídaly jejich „sestřičky“. Sedadla v Špatně sedíuspořádání 2+1 byla pro některé cestující potěšující, ale bohužel velké množství cestujících dosud nepochopilo, že je slušností sednout si k oknu, pokud je u něj volno a ne blokovat místo u okna tím, že sedím „v uličce“. Proto se často setkávám se špatnými názory na uspořádání sedadel. Další dva vozy, pocházející z novějších tramvají T3SUCS vyrazily do ulic, ale ve svůj první den žádnou předchůdkyni stejného typu ve městě nepotkaly. Totiž jak vůz 311 tak vůz 312 stály ve vozovně.

K3 na náměstí Milady HorákovéTyto tramvaje dopravní podnik špatně považuje za nové a mají být také jedinými novými vozy, které elektrická dráha v letošním roce obdrží. Jedna další nízkopodlažní tramvaj však do Plzně dorazí. Jedná se o jeden vůz KT8D5 (ev. č. 297), který prochází modernizací na KT8D5.RN2P. Další modernizace však nejsou věštěny. Takto se vozový park tramvají ve dvěstětisícové Plzni opomíjí již delší dobou.