Stačí zavolat a vlak přijede...

Autor: Miloslav Zítka • mzitka(at)dopravni.net
Zdroj: Lidové noviny
Téma: Články • Vydáno dne: 25. 01. 2007


Budyně nad Ohří Železniční tratě, na kterých byl zrušen pravidelný provoz, nejsou ztraceny. Mohou totiž fungovat jako víkendové turistické trasy. „Obecně to funguje tak, že trati, na kterých je zrušen pravidelný provoz. nabízíme soukromým subjektům k pronájmu. Ti zde pak provozují třeba výletní linky, s tím, že vlaky si najímají od nás,“ popisuje proceduru oživení nerentabilních železnic mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj.


Mimo výletní linky, které provozují soukromníci, existují i ty, na kterých občasný provoz zajišťují přímo České dráhy. Ve středních Čechách najdeme dvě takovéto trasy. První z nich takzvané vlakové taxi mezi zastávkami Pňovany a Bezdružice, druhá pak linka Lužná u Rakovníka - Krupá - Kolešovice.

Jízdu na trase mezi Bezdružicemi a Konstantinovými lázněmi je možné objednat přímo u strojvedoucího. Telefonní číslo na řidiče je 972 526 355. Jedinou podmínkou je zaplacení 40 kůsů jízdenek pro tento traťový úsek. Lidé si mohou zavolat taxíka na kolejích v průběhu celého roku. Provoz na trati do Lužné u Rakovníka je zajišťován pouze během letní sezóny. „V létě zde jezdí dva páry historických vlaků. Provoz zde společně s železničním muzeem v Lužné,“ doplňuje Ondrůj.

V poslední době se podle Českých drah od dalšího rušení provozu na železnicích upouští. „Krajské úřady, které železniční dopravu na svém území od ČD objednávají, už mají poměrně detailní znalosti a podklady o poptávce cestujících a často stavějí železniční dopravu do popředí. Proto jednají s ČD spíše o dalším rozvoji dopravy než o jeiím omezování,“ ukazuje příklady renesance železnic v Česku mluvčí.

I přes nastíněný trend jsou čas od času nějaké trati přece zrušeny. Je to především kvůli jejich naprosté nerentabilitě. Jedním z posledních železničních úseků, na kterém byl ukončen pravidelný provoz je trať číslo 095 z Libochovic do Straškova.„ Kraj si zde dopravu neobjednal, protože v tom moráčku jezdili dva lidi nebo nikdo. Na takové trati se pravidelný provoz opravdu nemůže zachovat,“ komentuje situaci na zapadlé, ale malebné trati Aleš Ondrůj. Zmíněná trasa projíždí i historickým městečkem Budyně nad Ohří, je tedy velkým adeptem na turistický výletní provoz.