Na kolejích jezdí špinavý šrot

Autor: Miroslav Vyka •
Zdroj: deník.cz
Téma: Vozidla • Vydáno dne: 25. 01. 2007


Příměstská jednotka 452 005-2 Kvůli zastaralým a špinavým vagónům se řada cestujících železnici vyhýbá. Stát léta dotoval pouze nákup autobusů, na vlaky zapomínal. Letitý dluh se dráhy nyní snaží dohnat a nakupují příměstské vlaky i rychlíkové vagony.


Všechna nádraží ve větších městech mají být zmodernizována do deseti let. Dráhy loni přepravili na sto osmdesát milionů cestujících. Letos mají být poprvé ziskové, plánují výdělek padesát milionů.

Rez a špína. To obklopuje cestující na hlavním železničním nádraží v Kolíně na každém kroku. Rezavějí kolejnice, barva rzi pokrývá pražce i štěrk mezi nimi. Rez nechybí ani na přístřešcích pro cestující na perónech, stejně jako na dlažbě nástupišť.

nádraží Kolín, foto Miroslav Vyka
železniční stanice Kolín

Nevlídné a odpuzující prostředí cestující k cestování vůbec neláká. Podobných stanic jsou v Česku desítky. Za pár let však bude všechno jinak, slibují České dráhy.

"Již máme několik desítek modernizovaných nebo úplně nových nádražních objektů. V loňském roce jsme otevřeli několik modernizovaných významných stanic, ať už je to Ostrava-Svinov, Prostějov-hlavní nádraží, Tábor, Zábřeh na Moravě, v Praze nové nádraží v Libni," vypočítává mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj. Podle něj by do deseti let měly projít obnovou stanice ve všech městech nad patnáct až dvacet tisíc obyvatel. V Kolíně by se měli dočkat do roku 2011.

dotace na obnovu vozového parku

Zastaralá nádraží však nejsou jediným problémem železnice. Cestující odrazují zastaralé, hlučné a špinavé vagóny. "Průměrné stáří železničního vozidla, jak lokomotiv, tak vagónů, je dvacet čtyři let, což je katastrofální," říká Petr Šlegr, ředitel odboru strategie ministerstva dopravy. Některé typy souprav, například známé pantografy, jsou přitom vyráběny již od roku 1964.

Příměstská jednotka 470 004-8
příměstská jednotka řady 470

Vinu na neutěšeném stavu velké části vlakových souprav však nemají dráhy, ale stát. Ten totiž dlouhá léta dotoval jen nákupy nových autobusů, zatímco na vlaky nešla ani koruna. Vznikla tak absurdní situace, kdy mezi mnoha vesnicemi jezdí téměř prázdné, zbrusu nové autobusy koupené s pomocí státních příspěvků, zatímco stovky cestujících na nejvytíženějších železničních spojích si stěžují na nepohodlí v přestárlých vagonech.

I tady se však blýská na lepší časy. "Rok 2005 byl přelomem," říká mluvčí Ondrůj. Od té doby stát dotuje i nákup železničních vozidel a na drahách je to znát.

"Když dnes jedete na trase Kolín – Praha nebo Pardubice – Praha, tak v naprosté většině případů sednete do moderního, klimatizovaného příměstského vlaku, který odpovídá nebo i předčí soupravy jezdící v západoevropských zemích," vysvětluje Aleš Ondrůj. Dráhy podle něj mají v současnosti 400 nových nebo modernizovaných vozidel. Část starých motoráčků loni nahradilo 20 souprav Regionova, letos jich má přibýt dalších čtyřicet. Na rychlíkové spoje nedávno převzaly čtyřicet vozů od Společnosti Siemens, které mohou jet rychlostí až 200 kilometrů v hodině.