Neslavný začátek projektu RandstadRail

Autor: Jan Tatoušek • tramfreak(at)seznam.cz
Téma: Popis provozů • Vydáno dne: 23. 01. 2007


Souprava RandstadRail v provozu RandstadRail je projekt dráhy spojující velká Holandská města Rotterdam a Haag. První úseky trati byly zprovozněny na podzim roku 2006, radost ze zprovoznění však brzy vystřídalo zklamání z nespolehlivosti systému. Kvůli vykolejení musel být provoz na trati nedávno zastaven!


Cílem projektu RandstadRail je protáhnout Rotterdamskou trasu metra Erasmuslijn až na hlavní nádraží v Haagu a tím propojit tyto dvě města, a prodloužit několik Haagských tramvajových linek do města Zoetermeer východně od Haagu. Na prodloužených tramvajových linkách budou jezdit nové nízkopodlažní vozy od firmy Alstom.

Projekt bohužel od začátku neprobíhá podle plánu, slíbené datum otevření první trati se posunulo ze 3. září na 29. října. Ale již několik dní po zprovoznění se objevily vážné problémy, a 4. listopadu vykolejily dvě soupravy s cestujícími. Provoz na trati se však nepřerušil až do 29. listopadu, kdy znovu vykolejily dvě soupravy a jedno vykolejení si vyžádalo 17 lehkých zranění. Provoz na trati byl okamžitě zastaven, a začalo probíhat vyšetřování události. Ukázalo se, že vykolejení bylo způsobeno vadnou výhybkou.

V současné době je provoz na všech tratích tramvajové části systému pozastaven. Náhradní dopravu obstarávají autobusy a vlaky. Podle posledních zpráv již proběhla výměna výhybek, a 22. ledna začaly nové zkušební jízdy. Provoz bude pravděpodobně obnoven v průběhu jara letošního roku.

Velkou fotogalerii celého systému RandstadRail naleznete na stránkách haagsetrams.com