Mýtné musí platit i sypače

Autor: Lemrouch • lemrouch(at)centrum.cz
Zdroj: Lidové Noviny
Téma: Monitoring médií • Vydáno dne: 17. 01. 2007


Systém mýtného prodraží péči o silnice a dálnice. Zpoplatnění úseků silnic první třídy a dálnic se totiž týká i sypačů a další vozy údržby. Státní podnik Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), který má veškeré silnice v Česku na starosti, najímá na údržbu silnic první třídy krajské správy a soukromníky. A ti na silnicích musí platit mýto.


To pak ale zpětně státním silničářům vyúčtují. Proto nedostatek v zákoně zatím přináší jen víc administrativy a problémy pro vlastníky soukromých správ s omezenými rezervami peněz.

ŘSD si přitom například dálnice spravuje úplně samo a pro vlastní vozy nechalo zařídit speciální "bezplatné" jednotky. Ty zajišťují, že konkrétní auto nebo kamion platit nemusí. "U vlastních vozů jsme totiž jako správci komunikace mýta zproštěni," vysvětlil ředitel brněnské správy ŘSD Jiří Rupp.

Správám silnic první třídy však ředitelství používání takových jednotek nehodlá zprostředkovat. "Koneckonců se jedná o soukromé společnosti. Kdybychom jim dali na vozidla vyjímku, mohou je používat na úplně jiné účely a jezdily by zadarmo," vysvětluje mluvčí ŘSD Jan Hoření.

Podle něj by bylo zařizování takových úlev složité a muselo by pro ně existovat příliš mnoho pravidel. "V podstatě to platíme sami sobě," přiznává Hoření. "Ale jinak to řešit by mohlo znamenat problém," dodává vzápětí.

Soukromým silničářům se i přes argumenty ředitelství zpětné vyplácení nezamlouvá a chtěli by stejné jednotky, jako má "státní" údržba. "Mám pocit, že to jsou výmluvy," uvádí například ředitel Správy silnic Olomouckého kraje Drahomír Babnič. "Představujeme minimální možné riziko, protože s těmi auty nic jiného dělat nemůžeme. Navíc to lze lehce kontrolovat. Kdybychom s tím třeba vezli materiál, každý by to lehce zjistil," popisuje.

Mnohem větší problémy ale čekají soukromé silničáře za několik měsíců. Od července totiž stát začne mýto vybírat za všechny silnice první třídy, "Na některé ze silnic druhé a třetí třídy, které spravujeme, se dostaneme jen přejezdem přes některou ze zpoplatněných komunikací," vysvětluje důvody k obavám o finance ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Jan Zounar. Zatím si netroufá ani tipnout, kolik peněz do rezervy bude potřebovat na mýto. Podle něj půjde o značné částky.

Zavedený systém se nelíbí ani některým krajům, pod které spadají správy a údržby silnic.

Vozy totiž musí v zimě vyjet až osmkrát denně. Některé správy řízené krajem by tak mohly přijít o všechny finanční rezervy.