O zavřenou trať má zájem i Stasis

Autor: Reg. čtenář • webmaster(at)dopravni.net
Zdroj: Mladá fronta DNES - (bz)
Téma: Monitoring médií • Vydáno dne: 16. 01. 2007


Kdy dál?Ke dvěma už známým zájemcům, kteří chtějí získat osm let zavřenou zničenou železnici z Lokte do Horního Slavkova, přibyl ještě třetí. Kromě města Horní Slavkov a společnosti Loketské místní dráhy žádá o trať i strojírenská firma Stasis Horní Slavkov. Žádost poslala Českým drahám koncem loňského roku a věří, že by se jí mohlo podařit obnovit na trase pravidelnou osobní a turistickou vlakovou přepravu.


České dráhy nabízejí zchátralou železnici za sedmnáct milionů korun. “Chceme se zaměřit také na aktivity v turistickém ruchu a úsek trati z Lokte do Slavkova zprovoznit. České dráhy odpověděly, že naši žádost zaregistrovaly a že se o ní bude jednat,” řekl asistent ředitele Stasisu (a exstarosta Horního Slavkova) Petr Hanzík, který má na starosti rozvoj firmy. O tom, komu České dráhy železnici prodají, se má rozhodnout letos.

Stasis podle Hanzíka nabídl za trať nižší než sedmnáctimilionovou sumu, kterou dráhy požadují. Dráhy ale mají v úmyslu za tuto cenu prodat celou trasu z Lokte až do Krásného Jezu. Zájem je ale jen o atraktivnější a méně zdevastovanou poloviční část vedoucí do Horního Slavkova. “Naše představa je, že bychom tu zkombinovali osobní a turistickou dopravu,” upřesnil Petr Hanzík.

Podle studie, již si nechal zpracovat Karlovarský kraj, by oprava trati, aby po ní mohly zase pravidelně jezdit osobní vlaky, stála 214 milionů korun.

“Snažili bychom se získat dotace z evropských fondů,” řekl Hanzík.

Jenže další zájemce - společnost Loketské místní dráhy - tvrdí, že počáteční náklady na zprovoznění turistické železnice by byly mnohem menší. Asi 30 milionů. Společnost Loketské místní dráhy, za níž stojí dopravní firma Railtrans Petra Šimrala, požádala o odkoupení slavkovské trati už v roce 2005. Cena sedmnáct milionů je podle jednatele Railtransu Petra Šimrala předražená. “Jsme ochotni trať za třicet milionů postupně opravit, ale ne ji kupovat, když její hodnota je výrazně minusová,” poznamenal Šimral vloni v srpnu.

Posledním zájemcem je město Horní Slavkov. To požádalo o bezúplatný převod železnice. Radnice chce ale koleje vytrhat a na trase v atraktivním prostředí vybudovat cyklostezku za 37,5 milionu korun.

Doporučení Hospodářské a sociální rady Sokolovska zní, aby po kolejích do Horního Slavkova jezdily nepravidelné turistické vlaky. S tímto plánem přichází Loketské místní dráhy.