Starostové se postavili kamionům a uspěli

Autor: Lemrouch • lemrouch(at)centrum.cz
Zdroj: Plzeňský deník
Téma: Monitoring médií • Vydáno dne: 04. 01. 2007


Zatímco někteří starostové se snaží o zavedení mýtného za průjezd obcí, jinde vsadili na zákaz vjezdu těžkých náklaďáků do obce. A úspěšně.


Dokázali si s nimi poradit například v Chlumci nad Cidlinou. Radnice využila zprovoznění prvního několikakilometrového úseku dálnice D11 kolem města a kamionům hned zakázala do Chlumce vjezd. Důvod si starosta našel: údajné přetížení zdejšího mostu. Dostal na to i razítko. Řidiči náklaďáků tak musí město objíždět obloukem už od loňského jara.

Další z obcí, kterou prochází hlavní silniční tah, je Bořislav na Teplicku. Chybějícím úsekem D8 tady po známé silnici E55 denně projíždí 8 až 10 tisíc aut, z toho více než třetina kamionů. Také tady doufají, že se podaří zavést mýto nejen za používání silnic, ale také za průjezd obcí. "Jsme určitě pro zpoplatnění," říká místostarosta obce Miroslav Hrubý.

Zavedení mýta za vjezd do obce by uvítal i starosta Tlumačova na Zlínsku Jaroslav Ševela. Jeho obec přetíná vytížená silnice mezi Přerovem a Uherským Hradištěm. "Když bude průjezd obcí zpoplatněn, bude víc peněz na opravu silnice. Jsou tady natolik vyjeté koleje, že je to na hranici bezpečného provozu. Také praskají kanalizační výpustě," vypočetl Ševela.

Starostové zatím nepotvrdili původní obavy, že kamiony začnou objíždět zpoplatněné dálniční a rychlostní úseky po silnicích nižších tříd vedoucích přes města a vesnice. Ukázaly to alespoň první dny ostrého provozu první etapy mýta. "Byl by to velký problém. Když se budovala silnice R35, tak to bylo hlavně proto, aby se ulehčilo obcím. Pokud by se tam teď doprava znovu vrátila, neměl by původní záměr vůbec smysl," obává se Radovan Vašíček, tajemník městského úřadu v Litovli na Olomoucku.