Odborník na slovo vzatý ...

Autor: Tomáš Mykl • mykl(at)centrum.cz
Téma: Glosy a fejetony • Vydáno dne: 01. 12. 2006


Jistě jste se s tím už někdy setkali. Brouzdáte po odborných diskuzích na internetu a najednou se tam objeví. Kdo? Odborník na železniční dopravu. „Odborně“ vysvětluje, jak to, či ono funguje a hlavně je neekonomické. S jedním takovým odborníkem jsem měl tu čest se čistě náhodně potkat.


S kolegou v práci jsme nejednu chvíli věnovali debatám na tohle téma, zejména jsme se snažili oné věci přijít na kloub. To, že někdo plamenně hájí svůj obor je celkem pochopitelné a přirozené, ale tito borci právě působí zcela obráceně. Oboru, který je v oblasti jejich zájmu škodí. Neustále rozvíjí debaty na téma, že železnice nemá smysl, že se jedná o dopravní prostředek, který je dnes překonaný a drahý.

Pan odborník, o kterém jsem začal psát, se znenadání vmísil do hovoru, který jsem vedl s jedním známým na téma doprava v Ústeckém kraji. „Zdejší doprava ztratila smysl, když byli vyhnáni Němci“, pravil, „dnes tam nikde není koho vozit“ zasvěceně dodal, aniž věděl o jaké konkrétní oblasti se bavíme. „Jak to myslíte?“, zeptal jsem se ho. A tak se jal vykládat, jak je dnes území daleko lépe obslouženo autobusy a hlavně levněji. Navíc prý železniční zastávky jsou daleko od obcí, snad kdesi v polích. „Můžete prosím říci, o které konkrétní trati hovoříte“, opáčil jsem, „vždyť znám případy, kde jsou prakticky všechny zastávky u vesnic a jako plnohodnotná náhrada vlaku musí být vypraveny 3 autobusy, aby bylo území obslouženo ještě v únosné cestovní době.“ Odpovědi jsem se nedočkal. Jen nějakého mumlání o neustále červených číslech, konkrétního nic. Dokonce ani celou dobu pan „odborník“ nevzhlédl od knížky plné správně nasvícených čel lokomotiv … Jistě si říkáte: má smysl takovými lidmi vůbec zabývat? Když je vidíte nicotné v holé realitě, tak jistě ne, jenže v prostředí temných internetových fór působí monstrózně, a až nebezpečně důvěryhodně. Díky tomu dokáží některé snaživce odradit od jakékoli činnosti. Možná jim o to jde. Možná, sami neschopni cokoli užitečného udělat, se snaží otrávit ty, co něco užitečného dělají. Možná … kdo ví.