Hlavní město se uzavře pro kamiony

Autor: Lemrouch • lemrouch(at)centrum.cz
Zdroj: Plzeňský deník
Téma: Monitoring médií • Vydáno dne: 16. 11. 2006


PRAHA - Dopravní kolapsy a stovky kamionů v ulicích Prahy by měly být brzy minulostí. Město se totiž odhodlalo při zvlášť nebezpečných či komplikovaných nehodách zamezit vjezdu kamionům. Opatření se ale musí ještě projednat se zástupci Středočeského kraje. Kamiony totiž zůstanou stát na jeho území.


"Hlavní příjezdy budou v případě potřeby na osmi vjezdech pro kamionovou dopravu uzavřené a na příslušných místech budou umístěné značky pro přechodnou úpravu provozu," uvedl náměstek primátora pro bezpečnost Rudolf Blažek. "Vjezd kamionů do Prahy by se měl snížit až o 70%," dodal. Do budoucna chce magistrát pro odklon náklaďáků vytipovat náhradní trasy. O nich začne nyní jednat se zástupci Středočeského kraje. "Nebude to jednoduché, zastupitelé Středočeského kraje z toho rozhodně nadšeni nebudou. Půjde ale jen o krizové situace," konstatoval Blažek.

Městská rada včera také výrazně zpřísnila pravidla pro odstraňování následků dopravních nehod.

Potřebu kroku, který včera schválila pražská městská rada, vyvolala nedávná nehoda na magistrále, kde se na namrzlé vozovce srazilo 15 aut a tento tah byl na několik hodin zcela vyřazen z provozu. Podobné problémy jsou v metropoli takřka na denním pořádku zejména v Novořeporyjské ulici, tedy na výpadovce na Plzeň, či na Průmyslové.

"Při jednoduchých nehodách je nutné maximálně urychlit odtah vozidel, která překážejí provozu. Není možné, aby kolem jelo deset policejních aut a žádné nezastavilo," řekl Blažek. Policie, ale i strážníci, by měli být schopni co nejrychleji označit místo nehody, zjistit totožnost řidičů a auta nechat odtáhnout. Osobní na náklady města, nákladní za pevně stanovené částky.