Ministr Řebíček: Pardubický kraj nemá pořádné komunikace

Autor: Pavel Révaj •
Zdroj: Evropské noviny - (řeh)
Téma: Monitoring médií • Vydáno dne: 10. 11. 2006


Ministr dopravy Aleš Řebíček navštívil Pardubice, kde s představiteli města i kraje pohovořil o dopravních problémech a prioritách tohoto regionu. “Pardubický kraj nemá pořádné komunikace, je povinností státu tento problém řešit,” podotknul ministr Řebíček na adresu kvality silnic.


Jak dále sdělil, prioritou státu nemůže být pouze rozšíření dálnice D1, ale také alternativní dálniční propojení Prahy s východní částí republiky. Jak připomněl náměstek primátora města Pardubic Jaroslav Deml, na sklonku letošního roku bude přivedena dálnice D11 do blízkosti Hradce Králové. Pro příští rok se počítá se zahájením výstavby asi tříkilometrového dálničního přivaděče Opatovice nad Labem – Sedlice, kde by mělo být celkem proinvestováno 2,3 mld. Kč. “Stavba začne okamžitě, jakmile to bude možné. Pozemky jsou z 90 procent vykoupeny, budou tam ještě probíhat nějaká vyvlastňovací řízení,” přiblížil Pavel Švagr ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

Jak podotknul hejtman Pardubického kraje Michal Rabas, chystané přivedení dálniční sítě do Opatovic nad Labem je významné zejména kvůli několika investičním záměrům v této oblasti: “Investoři požadují bezproblémové silniční napojení na Prahu, ale i na východní část republiky. Lokalita v Opatovicích se jeví z hlediska investorů jako jedna z nejlepších v rámci celé republiky,” dodal Rabas.

Dopravní stavby nejsou rozhodně levnou záležitostí. Jak však ministr Řebíček přiznal, ministerstvo dopravy nevyužívá možnosti čerpat finanční prostředky z Evropské unie v největší míře: “Bohužel jsme nebyli dostatečně připraveni na čerpání pro rok 2007, předpokládám, že budeme schopni čerpat částku ve výši 9 - 11 mld. korun. Soustředíme se na to, abychom maximum čerpali v letech 2008 - 2013.” Jak však dále dodal, výstavbu mnohých dopravních staveb financovaných z evropských fondů komplikují některé problémy: “Bohužel díky výkupu pozemků a ekologii je pro nás snazší žádat o dotace na železniční projekty. Silniční projekty budeme investovat spíše ze svých zdrojů.” Jak upřesnil Švagr, předpokládá se, že letos by mělo být ministerstvo dopravy schopno z evropských fondů čerpat okolo 7 mld. Kč. “Čerpání peněz v budoucím období záleží také na tom, jak budou probíhat v Bruselu schvalovací procesy. Prognóza je však taková, že pro celé období do roku 2013 by bylo z evropských fondů na dopravní infrastrukturu možné čerpat částku ve výši 161 mld. Kč,” podotknul Švagr.

Již v minulosti však byly z evropských peněz realizovány některé dopravní stavby v Pardubickém kraji. Z programu Phare 2003 se například jednalo o modernizaci silnic v oblasti Ústeckoorlicka za 220 milionů korun.

V průběhu ministrovy návštěvy Pardubic přišla řeč také na kritizovaný Silniční zákon. Ministr uvedl, že se ministerstvo prostřednictvím poslanců pokusí opravit vyložené chyby, které v zákoně jsou. “Problémem je, že zatím není žádná statistika pojišťoven, z hlediska pojistných událostí. Funkčnost zákona zatím neprověřilo ani zimní období,” připomněl Řebíček, který chce v parlamentu prosadit, aby se tento zákon nestal předmětem politických hrátek.

Silniční zákon má podle ministra řadu chyb: “Konkrétně vyložené špatná je takzvaná pošťácká výjimka, kdy může auto České pošty stát na místě, kde brání provozu. Špatná je i pokuta padesát tisíc korun pro cyklistu, který se vlastní vinou zraní, správné nejsou ani psychologické testy pro profesionály. To jsou vyloženě chyby,” prozradil Řebíček.