Moje jízda Holandským vlakem

Autor: Jan Tatoušek • tramfreak(at)seznam.cz
Téma: Články • Vydáno dne: 09. 11. 2006


Vlak typu Plan V Bylo 30. dubna 2001, Holandský Den Královny. Šťastně jsme vlakem dorazili do Amsterodamu, kde se slavilo, ulice byly plné lidí a všude hlasitě vyhrávala hudba. To jsme ale ještě nevěděli co nás může potkat na zpáteční cestě , respektive před zpáteční cestou vlakem do Den Bosch...


Den královny

Bylo 30. dubna 2001, Holandský Den Královny. Šťastně jsme vlakem dorazili do Amsterodamu, kde se slavilo, ulice byly plné lidí a všude hlasitě vyhrávala hudba. To jsme ale ještě nevěděli co nás může potkat na zpáteční cestě , respektive před zpáteční cestou vlakem do Den Bosch...

Když jsme přišli na nádraží, náš vlak měl odjíždět asi za 5 minut. Ale místo něj na nástupišti stál nějaký jiný vlak, který se nechystal odjet. Všude byl chaos, lidé nevěděli co mají dělat a kam mají jít na vlak. Bylo zřejmé, že tady něco nehraje a proto jsme se šli podívat na informační tabuli u vstupu do nádraží, kde ale místo příjezdů a odjezdů stálo pouze několik nesrozumitelných Holandských vět. Vlakový provoz byl ve 13:00 zastaven, a tak zpanikařilo celé nádraží, kam se hrnuly další stovky lidí. V tu chvíli nám nezbývalo nic jiného než pokusit se dostat do města Den Bosch jiným dopravním prostředkem.

Vyhledali jsme stanici metra a metrem jsme se dopravili na vlakovou zastávku, na kterou s velkým zpožděním přijel vlak na mezinárodní letiště Schiphol. Odtamtud jsme zaplatili taxi do města Utrecht, kde jsme přišli na nádraží v domění že by z Utrechtu mohl jet vlak do Den Bosch. Scéna na nádraží v Utrechtu ale byla snad ještě horší. Na nádraží přijel již plný vlak jedoucí na jih země. Okamžítě se několik lidí pokoušelo do vlaku dostat, to se nepodařilo více jak deseti lidem. Za pět minut se ale zavřely dveře vlaku, zhasla se světla ve vlaku a vlak plný lidí zůstal stát na nádraží! Vlak tam stál ještě při našem odchodu o 15 minut později!

A tak nám nezbývalo nic jiného než dopravit se taxíkem až do Den Bosch. Později jsme se dozvěděli že vlakový provoz v Amsterdamu byl částečně obnovem kolem páté hodiny, ale potom se vlaky opět zastavily. K obnovení provozu došlo až kolem jedné hodiny v noci.

Náhradní Doprava

Další příhoda (naštěstí ne tak dramatická jako ta Amsterodamská) se nám stala při cestě z Paříže. Měli jsme za sebou hezký výlet a přestupovali jsme v Rotterdamu z vlaku TGV na vlak Holandských železnic (NS) do Eindhovenu. Ve vlaku jsme ale moc dlouho neposeděli, ve městě Breda vlak zastavil s tím že trať mezi Bredou a Tilburgem se opravuje. Instrukce nám samozřejmě dali pouze v Holandštině, ale pochopili jsme že pro nás příjede náhradní autobusová doprava. U autobusové zastávky se ale shromáždilo několik set lidí a na první autobus se čekalo asi čtvrt hodiny. Další autobusy ale přijížděly v intervalech kolem 20ti minut, a tak jsme na náš autobus čekali skoro hodinu! Autobus nás tedy dopravil do Tilburgu, kde na nás čekal další vlak. Protože jsme ale museli počkat na obsah dalších autobusů NAD, čekali jsme ve vlaku další půlhodinu. Kvůli spolehlivosti NS jsme domů dojeli až po půlnoci.

Vždy si říkám, že to musí být náhoda že ani jedna cesta s NS mi zatím nevyšla. Podle toho, co jsem slyšel od ostatních lidí o tom ale začínám značně pochybovat. Vlaky NS prostě většinou nepřijedou včas nebo nepřijedou vůbec, v některých případech nedojedou do cílové stanice. Takže na nepříliš spolehlivé Holandské vlaky si dejte pozor!