Hamburk železniční

Autor: Pavel Pilný • pavel(at)pjp.cz
Téma: Články • Vydáno dne: 04. 11. 2006


Původně jsem v tomto díle povídání chtěl obsáhnout všechno železniční dění v Hamburku, leč nakonec při vybírání fotek jsem se rozhodl toto rozdělit do více dílů. Takže toto povídání bude o osobní přepravě osob nejen na území Hamburku.


Jak se dostat s mašinkou do Hamburku? Jednoduše, stačí nastoupit na vhodný vlak na vhodném nádraží v ČR a po nějakých osmi až deseti hodinách vystoupit na ... a zde si můžete vybrat, protože v Německu se nerozlišují tarifně jednotlivá nádraží na území daného města a zpravidla pokud je na území „města“ provozován S-Bahn (v tomto významu jako suburbbahn - příměstská železnice, upozorňuji, že jsem to takhle už zde viděl napsáno, to není můj výmysl), tak není zpravidla problém s dalšími přesuny. akorát úplně přesně toto neznám v rámci mezinárodní přepravy, jak je to provozováno, čili případně doporučuji se přeptat. V případě vnitro německé dopravy je pak součásti jízdenek i jízdenka na příslušné MHD, ale toto už není univerzální pravidlo, záleží na velikosti města.

A jaké jsou tedy na území Hamburku možné cíle při použití vlaku kategorie EC? První na ráně ze směru Berlín (a Drážďany/ČR) je Bergerdorf, tento není univerzálním vstupním bodem, zde zastavují jen vybrané vlaky, další v pořadí je samozřejmě Hauptbahnhof (Hbf), neboli hlavní vlakový dvůr, čili hlavní nádraží. Zde některé EC vlaky z Čech končí, ale dost jich pokračuje dále přes Dammtor do Altony nebo dále do Dánska. A opět, výchozí nádraží jsou kromě Hbf zase Altona a nebo jakési kdesi daleko v Dánsku.

Na všech mnou vyjmenovaných nádražích na území Hamburku se nachází DB Reisenzentrum, čekali jste pokladny? Nedočkáte se, maximálně tak prodejních automatu, ale jako pokladny zde slouží právě internet a Reisenzentrum. Má to jednu výhodu. Většina tamějších pracovníků je schopna a i ochotna se bavit anglicky, takže neznalost němčiny není na závadu, jsou vcelku ochotní a jsou schopni člověku najít pro něj nevhodnější nabídku. Prostě dělají svoji práci.

Jedna věc a to tarif. Na plochách hamburských nádraží se potkává několik dopravců a i jejich tarifů, jednak je to DB, dále je to AKN a nakonec NOB. Zdá se Vám to hodně? Není to tak zlé, DB je jasné, skoro. AKN jezdi buď pod tarifem DB, nebo pod Schleswig Holstein Tarif nebo pod tarifem HVV (organizátor MHD na území Hamburku a přilehlém, viz předchozí povídání). Takže co s tím? Vcelku nic, ostatně když se podíváte na mapu, tak zjistíte, že v podstatě na jih (od Labe) je jedna spolková země a na sever druhá - Schleswig Holstein. Takže na sever platí Schleswig-Holstein-Tarif a na jih klasický tarif DB + jejich anomálie, občas se i vyplatí. Více o SH-Tarif najdete třeba zde - no a zbytek je přeci prkotina, ne? ;-)

K tomu SH-Tarifu jedna poznámka, zatím co u DB není zpáteční jízdenka až na výjimky zvýhodněna, tak v rámci SH-Tarif je to už docela i znát. Ostatně zde se ale jmenuje jako Tageskarte a je to doslova denní jízdenka, čili na ní můžete za den absolvovat v rámci dané relace cest kolik chcete a směrem jakým chcete. Ostatně pohledem do výše uvedené tabulky určitě zjistíte, že je to docela zajímavá jízdenka. Ale vlastní zkušenost s reakcí průvodčích (vcelku v pohodě když jsem potřeboval, tak angličtina nebyl problém), tak asi tuto jízdenku příliš lidí nepoužívá, ale to je jen moje domněnka.

Tak a teď vlastní nádraží

Hauptbahnhof

13 kolejí, 4 koleje pro S-Bahn, dvě koleje bez nástupiště. Obvyklá sranda u končících/výchozích vlaku je jízda proti stojící soupravě v druhé polovině koleje. Používají se zde vratné soupravy, v podstatě výhradně, takže s toho plynou i velmi ostré obraty. Neboli souprava klidně přiveze lidi pět minut před odjezdem Vaším směrem. V případě průjezdních vlaků, samozřejmě vše funguje tak, jak je člověk zvyklý z Čech, akorát občas se nedaří dodržovat řazení souprav. S tohohle všeho vyplývá jedna věc, je třeba při hledání vlaku rozlišovat mezi (třeba) 12a a 12b, je to jedno nástupiště, leč pokaždé jiný vlak. V případě „celonástupištního“ vlaku samozřejmě žádná písmenka nejsou zobrazována. Jinak střídání vlaků u nástupišť s ohledem na kapacitu a množství vlaku je poměrně svižné, takže s tím je třeba počítat. V tomto směru je třeba v Praze hl.n. docela nuda ...

Altona

Tady si počty koleji a nástupišť nepamatuji, ale dá se říct, že to je celkově proti Hbf klidnější nádraží. Ostatně se jedná o takzvané hlavové, tj. koleje vedou jen s jedné strany nádraží. Na to konto vlaky jedoucí z Hbf a pokračující dál někam na sever, projíždí mimo po spojce mezi tratěmi, a zde nestaví.

Bergerdor

V podstatě větší zastávka, která je zajímavá akorát zdejším kolejištěm S-Bahn, kde se nachází odstavné kolejiště a obratiště linek S2/S21, s tím, že vybrané spoje pokračují až do Äumühle.

Harburg

Toto nádraží je na jih od Hbf a je to směr Bremen a dále. Je sice vizuálně poměrně rozsáhlé, ale jinak nezajímavé. Snad, že zde mění směr jízdy vlaky směr Cuxhaven (ústí Labe), které začínají na Hbf a zde mají úvrať. Vlaky na Bremenhaven s ohledem na využití častí dvoukolejné trasy Harburg - Neugraben, vlaky do přístavu začínají právě až v Neugraben, ke končí linka S3 a vybrané spoje linky S31 hamburské S-Bahn.

Jinak samozřejmě, na území Hamburku najdete celou řadu dalších nádraží, která slouží buď příměstské dopravě (ne S-Bahn) nebo nákladní vozbě či právě jen S/U-Bahn, ale o nich zas až někdy příště.

Dále jedna poznámka. Zdejší nádraží jsou buď minimalizována, tj. pouze přístup k vlakům + prodejní automaty a dále nic víc. Čili žádné haly, či čekárny (existuji vyjímky, ale strašně málo) nebo je to poměrně rozsáhlá obchodní pasáž, zase bez čekáren a podobně. Ostatně nikdo Vám přece nebrání vyčkat v nějaké kavárně či bistru a podobných zařízeních, ne? A není to zas až tak drahé, jak to bývá obvykle v ČR, přece jenom kšeft je kšeft a ne vydírání cestujících, ne?

Tak to by mohlo pro dnešek stačit, doufám, že jsem Vás zaujmul a taky, že jste se dozvěděli něco zajímavého/důležitého.

Příště si dáme Hamburg vzdušný jako další možný vstupní dopravní prostředek do tohoto životního prostoru.

Fotogalerie