Německo, Wuppertalská Schwebebahn

Autor: Jan Tatoušek • tramfreak(at)seznam.cz
Téma: Popis provozů • Vydáno dne: 04. 11. 2006


Vlak Schwebebahn Nepříliš známé německé město Wuppertal má jednu z nejzajímavějších kuriozit MHD v Evropě. Je jí visutá dráha zvaná Schwebebahn, která zde jezdí od roku 1901.


Po zrušení tramvajového provozu ve Wuppertalu v roce 1987 se Schwebebahn stala nejdůležitějším dopravním systémem ve městě. Trať je dlouhá zhruba 13km a po 10 kilometrů se klene nad řekou Wupper. Od roku 1903 trať nebyla rozšiřována, byly ale opraveny některé stanice a staví se bezbariérové přístupy (výtahy) ke stanicím. V současné době není v plánu rozšíření tratě, ale příští rok proběhne kompetní přestavba konečné stanice Vohwinkel.

Zajímavé je obratiště Oberbarmen, je to dlouhá hala uchycená zvláštním způsobem nad řekou Wupper. Na druhé konečné stanici, ve stanici Vohwinkel, se vlaky otáčejí již za stanicí a pár desítek metrů za stanicí se nachází depo. Zde jsou zajímavé především výhybky. Během naší návštěvy byla v depu pouze jedna souprava a jedna historická souprava která se používá na zvláštní jízdy, všechny ostatní vozy byly vypraveny na trať. Na trati jezdí pouze jeden typ vozů, těch je celkem 27. Intervaly ve všedních dnech se pohybují okolo 4 minut. Zajímavé je, že souprava Schwebebahn je uchycená na koleji pouze z jedné strany, a ve stanici se houpe.

Za stanicí Zoo/Stadion se trať od řeky Wupper odkloňuje do poměrně úzké ulice Sonnborner Straße, kde vlaky jezdí 8 metrů nad silnicí. Při prvním pohledu trať Schwebebahn vypadá jako z jiného světa, na to že byla postavena již na začátku minulého století je to moderní a zajímavý dopravní systém. Některé přestavěné stanice, například stanice Kluse také působí moderním dojmem.

Trať Schwebebahn
Trať Schwebebahn v Sonnborner Straße
Stanice Kluse