Sen o klidné Plzni mizí

Autor: Tomáš Mykl • mykl(at)centrum.cz
Zdroj: Mladá fronta DNES - Jaroslav Nedvěd
Téma: Monitoring médií • Vydáno dne: 12. 10. 2006


Politici mění názory. Z frekventované Americké třídy zřejmě pěší zóna nebude.


Plán plzeňské radnice, která hodlala výrazně rozšířit v centru města klidovou zónu, se zřejmě hroutí jak domeček z karet.

Velké zklidnění středu Plzně mělo přinést vyloučení osobní automobilové dopravy z Americké třídy v části mezi Mrakodrapem a Škroupovou ulicí. Nejvlivnější představitelé plzeňské ODS ale tvrdí, že se to nestane. A vedení plzeňské ČSSD souhlasí.

Měly zůstat jen trolejbusy a dopravní obsluha

Po části Americké třídy měly po rekonstrukci, která začne v příštím roce, jezdit pouze trolejbusy a dopravní obsluha. Vznikla by tak v téměř pěší zóna s alejemi stromů. Přestože stále platí usnesení zastupitelů, kteří o tom rozhodli, přední politici ODS ohlásili, že se Americká třída pro auta neuzavře. "To padlo, protože policie je proti," prohlásil kandidát ODS na primátora Pavel Rödl.

Policisté argumentovali tím, že by po zklidnění Americké příliš aut jezdilo rovnoběžnou ulicí U Trati. Radnice ale téměř dvoumiliardovou investici města do vybudování široké silnice v ulici U trati zdůvodňovala tvrzením, že hlavním cílem je zklidnit právě Americkou třídu.

Negativní stanovisko policie nemusí být v tomto případě pro radnici nepřekonatelné. Záleží na vůli politiků, protože magistrát má hlavní slovo při rozhodování o dopravním značení.

Jenomže kromě ODS už plán razantně zklidnit centrum Plzně vzdali i politici ČSSD. "Přehodnotili jsme svůj názor i když i já pro to před lety hlasoval. Když jsme viděli studii, co to způsobí, chceme, aby se to přehodnotilo," řekl šéf plzeňské ČSSD Milan Chovanec.

Některým politikům se ale nezamlouvá, že se sen o klidném bulváru uprostřed Plzně pohřbívá. Radní Miroslav Zábranský z US-DEU tvrdí, že se někteří představitelé ODS snaží rozhodnutí o zklidnění Americké třídy zvrátit dlouho. "Jen jsem čekal, kdy ODS najde odvahu a řekne, že tam pěší zónu nechce. Ukazuje to na stálý trend, že automobilová doprava má v Plzni zelenou na úkor chodců. Vždyť ulice U Trati byla postavena, aby mohla nahradit Americkou," sdělil Miroslav Zábranský.

Náměstek je překvapen

Náměstek primátora Vladimír Duchek (Pravá volba pro Plzeň) řekl, že jej prohlášení politiků ODS překvapuje. "Pořád žiju v domnění, že platí usnesení zastupitelstva. A to jasně říká, že se má provoz od Mrakodrapu ke Škroupově ulici zklidnit tak, že z části bude téměř pěší zóna," řekl Duchek."