Polsko, Sopot

Autor: Mikołaj Bartłomiejczyk • mbartlo(at)mw.mil.pl
Téma: Popis provozů • Vydáno dne: 03. 10. 2006


Zprovoznění nové linky do Sopot 2.10.2006 byl slavnostě zahájen trolejbusový provoz na nové trolejbusové lince 31 Sopot Reja – Gdynia Kacze Buki. Jedná se o druhou trolejbusovou liku, která je v provozu na jediné polské meziměstské trolejbusové trati Sopot – Gdynia.


Ještě před několika lety byla budoucnost této meziměstské trati, pocházející z roku 1947, velmi nejistá. V roce 2001 byl zastaven nedělní provoz na lince 21 Sopot Reja - Gdynia Dworzec PKP a velice vážně se hovořilo o úplném zastavení provozu. Lázeňské město Sopot naprosto nemělo zájem o jakékoli investice do ekologické dopravy a meziměstská trať fungovala jen díky pevnému přesvědčení ZKM Gdynia. V roce 2003 se začala situace zlepšovat. Při 60. výročí zahájení trolejbusové dopravy v Gdyni se podařilo veřejnost upozornit na význam trolejbusové dopravy. Linka 21 začala opět jezdit i v neděli a nedělní spoje byly obsluhovány historickým trolejbusem Sauer z roku 1957. Další šance se objevila v roce 2004, kdy Gdynia schválila projekt rozvoje trolejbusové dopravy, jehož součástí bylo také posílení provozu trolejbusů do Sopot. Výsledkem tohoto projektu je mimo jiné zavedení linky 31.


Nyní musíme držet palce, aby to nebyl konec úspěchů. Stále nezbytná rekonstrukce vrchního vedení na lesním meziměstském úseku, kde stále slouží původní vedení z 50. let minulého století. Nutná je též rekonstrukce napájecího systému. Kromě toho je také připravované prodloužení této trati až do Gańska, do přestupního uzlu s gdańskou tramvají.