Hudba a doprava

Autor: Domažličák • petrherbrik(at)centrum.cz
Zdroj: domažličák s citací Chrise Rea
Téma: Glosy a fejetony • Vydáno dne: 05. 09. 2006


Říkáte si, co má všechno společného hudba a doprava? Někoho možná napadne Čechomor a Šauer, jiný by mohl uvažovat, jestli se neplánuje nějaký koncert na nádraží, jiného zase, že v hlučném městě najednou uslyší duc-duc a za půl hodiny se odněkud vynoří sakra vytuněná Š120 s typicky zkrouceným týpkem za volantem. Ale tenhle článek bude úplně o něčem jiném - o dnešní době.


Velký hudebník Chris Rea si posteskl, že v dnešní době už skoro vymizelo z hudby umění. Někdy kolem roku 1995, 96 se objevily počítače., které dokázaly vytvořit jakýkoliv hudební doprovod a upravit lidský hlas. Šéfové gramofonových firem přestali potřebovat hudebníky a tak umrtvili tuhle stránku byznysu. Najednou bylo úplně jedno, jestli hudebník měl hudební sluch, jestli umí na něco hrát nebo zpívat, zkrátka hudbu už nemusel dělat hudebník. Je s nimi příliš problémů a stráví se nahráváním příliš času a je to mnohem dražší než počítačový program, který vytvoří snadno a rychle jakoukoliv hudbu. Pak už jen stačí nějaký hezoun, co dobře vypadá a puberťačky po něm budou bláznit, či umělá kozatá krasavice a úspěch a penízky se jen sypou.

A v dopravě? V podstatě to samé, už nikoho nezajímá nepohodlí železniční dopravy, vždyť potřebuje spoustu nesmyslných věcí: koleje, lokomotivy, vagóny, troleje atp, zatímco na silnici je všechno tak jednoduché: silnice tu jsou a budou, vždy se o ně stát musí nějak postarat, pak už stačí jen kamión, řidič, ze kterého můžem sedřít kůži, protože silniční sektor nedusí odbory tak, jako železniční a může se vesele jezdit a vydělávat. Mocní bossové a politici by si mohli ve vlaku vyslechnout názory obyčejných lidí, u kterých se nedá předpokládat chvála jejich přístupu. Zkrátka individuální doprava je ideál. A ekologie a budoucnost? Pche, koho to zajímá, my už se nějak protlučem a naši potomci ať se snažej, my jsme si přece taky museli všechno vybojovat sami, tak proč jim to ulehčovat? Z ekologů se udělají teroristi, aby je nikdo neposlouchal a když se objeví nějaký odborník či vědec, který by mohl mít nějaké rozumné námitky, existuje tady všemocná zbraň ignorace. Z moudrých vět se časem stanou trapná hesla, když se budou bez odezvy pořád opakovat jako např „silniční lobby“. A jak z toho ven? Nijak, my to přece už nějak doklepem a naši potomci ať se třeba po...