Politikaření a zisk

Autor: cirrat • cirrat(at)email.cz
Zdroj: cirrat
Téma: Glosy a fejetony • Vydáno dne: 08. 08. 2006


První díl seriálu, který vás naučí jak získat výhodné postavení bez boje.


Představte si, že jste velitel středověké armády a chystáte se dobýt pevnost svého protivníka. Zdi jsou příliš silné a dobře postavené, bojový duch těch uvnitř ne a ne uhasnout, šípů a vroucího oleje mají nevyčerpatelné zásoby, alespoň to tak vypadá. Jak tedy dosáhnete svého?

Při pokusu o přímý útok byste byli nejspíše velice rychle odraženi a stálo by vás to příliš mnoho mužů. Zkusit infiltraci asi nepůjde, hlavně jak se dostat dovnitř, že? Zbývá jediná možnost. Učinit pro obléhané život natolik nesnesitelným, že se raději rozhodnou své výhodné postavení opustit, ať už jako vaši zajatci nebo při posledním zoufalém pokusu o útok. Tak či tak, jste ve výhodě.

Základem této taktiky je vydrancovat okolní krajinu, pořádně nakrmit svou armádu a přebytky znehodnotit, aby je nemohla využít druhá strana. Hlad. Prosté, leč přímo drasticky účinné.

Představte si, že jste v jisté malé středoevropské zemi, jste mocný zahraniční investor a rádi byste kus té zemičky využili jako další výrobní základnu své firmy Spojené Nádoby s.r.o. (nebo možná Ltd., GmBH, AG a podobně). A aby jste mohli v klidu investovat a stavět, je nejlepší jít do toho společně, vytvoříte tedy koncern s dalšími firmami jako jsou nadnárodní společnosti Plastochroust, TransmigraceBuněk a podobně. Brání vám v tom ovšem téměř zanedbatelná maličkost: na pozemku, který jste si vyhlédl, žijí lidé. Jako koncern potřebujete plochu větší, žije tam tedy spousta lidí. Obcházet každého jednotlivě a vykupovat od nich pozemky, to byste (i se štědrými dotacemi od státní správy této země) přišli brzo na buben. Jak dobýt zvolené území bez velkých ztrát?

Nejlepší bude, když zapomenete na jakékoli krátkodobé plány, protože dosažení vašich cílů pár let zabere. Nejdříve kontaktujete své obchodní partnery a při supertajném jednání jim vyložíte své plány a požádáte je o spolupráci. Za odměnu si budou moci urvat jiný kus té země, samozřejmě takový, o který vy zájem nemáte. Za nějaký čas vyšlete důvěryhodnou osobu k zástupci jakési firmy, která je v oné zemičce již zavedená, s pozoruhodně výhodným návrhem. Žádný háček zde není, je jen třeba udělat pár věcí, mimo jiné kontaktovat několik spolupracovníků jistých politiků a navrhnout jim, ať si promluví s dalšími lidmi, kteří by měli s ještě dalšími lidmi mluvit o spolupráci za takových a makových podmínek. Ale pozor, nic písemně! Gratulujeme, právě jste vydali svůj první rozkaz k zapálení pole v této válce. Vaši partneři zatím tiše vyčkávají, popřípadě drancují vesnice na úplně jiném konci.

Odteď se pomalu a kaskádovitě začíná odvíjet červená nit zvláštních selhání, náhodných výběrů a obsazování postů, chyb ve výpočtech a příliš volných interpretací, které na druhé straně skončí čím? Zoufalými podmínkami v oné části, která se vám líbí. Lidé jsou znechucení, někteří přímo zoufalí, málokdo má odvahu zůstat „v pevnosti“ – a jak by ji mohli mít? Stali se civilními oběťmi ve válce, kterou nikdo nevyhlásil, v bojích politicko-ekonomických. Situace je neutěšená, životní podmínky upadají, nemají se jak dostat do práce tak dlouho, až o ni přijdou. Drobné podniky krachují a díky nim se snižuje poptávka u dalších podniků, které je brzy následují. A tak se lidé stěhují pryč. Místní státní správa má najednou spoustu půdy a nikoho, kdo by o ni měl zájem. V tu chvíli přicházíte nonšalantním krokem na scénu vy, otočíte se k divákům, rozpřáhnete ruce a slíbíte jim, že dokážete popel ze spálenišť využít k pohnojení půdy a tak jim zajistíte lepší úrodu. Rozuměj, vybudujete zde další nadnárodní průmyslový komplex, kde můžete zaměstnat doslova všechny a ekonomika v tomto kraji půjde opět nahoru. Aplaus, opona padá.

V zákulisí dodržujete své dohody, vyplácíte fondy, nadace a příznivce, udělujete léta dopředu dohodnuté zakázky a ty hlupáčky, kteří vám skočili na lep a vůbec nic netušili o roli, kterou pro vás hráli, pohladíte po hlavičce, dáte jim bonbónek (nebo vyslovíte uznání a politování, že došlo k tak nezáviděníhodné situaci) a pošlete je domů.

V příštím díle si povíme jak se vypořádat s těmi, co se rozhodli na vašem území zůstat.