Jedno letní odpoledne ve Výtopně Zlíchov

Autor: mixmouses • foto.mysak(at)seznam.cz
Téma: Články • Vydáno dne: 14. 07. 2006


Vozidla Výtopny ZlíchovNení výtopna jako výtopna. Ta, o které Vám chci něco málo napsat, se jmenuje Výtopna Zlíchov, klub železniční. Najdete ji vedle nádraží Praha – Smíchov. A čímže je tak zajímavá?


Především pokud máte zájem si prohlédnout expozici historických vozidel, parními lokomotivami počínaje a gumokolovými veterány konče. Doporučuji se na prohlídce předem telefonicky domluvit (kontakty naleznete na níže uvedených www).

Idylka
Uzavírání tratě z Přibyslavi do Sázavy
Foto mixmouses
K vidění jsou zde průmyslové parní lokomotivy řady 313, 317, BS 200 (900 mm) ze severních Čech a především 213.902, která je vyvedená v krásném zeleném nátěru a je používána pro nostalgické jízdy. Není problém si v případě zájmu historickou soupravou s tímto skvostem objednat, k dispozici mají též osobní Rybák, služební Dsd, krásný bufetový vůz a další. Pokud jste náročnější, stačí si vybrat v katalogu, uvedeném též na webu, a nechat se svézt čímkoli z uvedené nabídky. Jestli Vás železnice omrzela, nebo nevede tam, kam chcete, sáhněte po nějakém autoveteránu. Pro fajnšmekry je tu historický parní válec Mamut.

Dále si ve Výtopně Zlíchov můžete prohlédnout některé z autoveteránů, dieselové lokomotivy a osobní i nákladní vagony, čekající na renovaci. Pokud vlastníte nějaké železniční vozidlo, nebo přímo parní stroj či lokomotivu a nevíte si s ní rady, můžete se domluvit na opravách, od drobných až po GO. V současné době zde opravují parní kladenku Solvayových lomů a BS 80 „Kačku“ Klubu pro obnovu Kolínské řepařské drážky. Její sestřička, zde opravená, již stojí ve Výtopně Jaroměř (o níž  více v některém z příštích článků).

Čumáček
Čumáček mašinky 213.902
Foto mixmouses
Měli jsme to štěstí, že se nám podařilo na Zlíchov dorazit v jednom ze dvou Dnů otevřených vrat. Kromě výše uvedeného zde byla k vidění zahradní železnička s věrnými kopiemi vozidel nejen z Čiernohronské lesní železnice a chvíli se po jejích kolejích proháněla skutečná parní lokomotiva na líh. Dále zde byl provozován malý parní stroj pro vltavský říční člun. V permanenci byl i parní válec Mamut, na kterém se zájemci mohli před areálem svézt.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem členům Výtopny za čas, který nám všem věnovali a za výbornou atmosféru, kterou nedokázalo zkalit ani úporné vedro. Informace o Výtopně Zlíchov najdete na http://www.masinka.cz/

Fotogalerie