České dráhy pokračují ve vítězném tažení

Autor: Reskátor • info(at)dopravni.net
Zdroj: Tisková zpráva ČD
Téma: Články • Vydáno dne: 19. 06. 2006


Hranice v Čechách, foto Hupi Nejvýhodnější byla nabídka Českých drah na provozování regionální dopravy také na tratích v Libereckém kraji.

České dráhy se staly vítězem výběrových řízení na provozování regionálních spojů na dvou tratích v Karlovarském kraji – na trati Cheb – Aš – Hranice v Čechách a Cheb – Luby u Chebu. Výběrové řízení na provozování spojů na třetí trati v Karlovarském kraji (Karlovy Vary – Potůčky – Johanngeorgenstadt) kraj nakonec zrušil – stávající spolupráce s ČD byla pro kraj výhodnější; i zde tak budou nadále poskytovat své přepravní služby České dráhy. Podle slov hejtmana Karlovarského kraje, Josefa Pavla, České dráhy nabídly ekonomicky nejlepší podmínky ze všech účastníků a slibují cestujícím zkvalitnění dopravy.Současně České dráhy, podle slov ministra dopravy Milana Šimonovského a oficiálního dopisu ministerstva dopravy, zvítězily ve výběrovém řízení na provozování rychlíkových spojů na trase Liberec – Pardubice. I zde České dráhy dokázaly přijít s nejlepší kombinací nabízené ceny, služeb pro cestující a vozového parku.

Výběrová řízení na provozování regionálních vlaků na několika tratích v Libereckém kraji krajský úřad zrušil poté, co po prostudování jednotlivých nabídek dospěl k názoru, že nejvýhodnější pro kraj i pro cestující je stávající spolupráce s Českými drahami.

České dráhy tak zatím prokázaly schopnost dobře se adaptovat v podmínkách liberalizovaného trhu železniční dopravy a zvítězit ve všech výběrových řízeních, která byla letos na provozování železničních spojů vyhlášena.

V Karlovarském kraji stejně jako v Libereckém kraji České dráhy chystají výraznou modernizaci svého vozového parku pro lokální tratě. V obou krajích budou do provozu uvedeny jednotky Regionova – v případě Karlovarského kraje je již první ze dvou jednotek dokončena, druhou převezmou České dráhy od výrobce v posledním červnovém týdnu. V Libereckém kraji pak Regionovy budou nasazeny do provozu na přelomu letošního a příštího roku.

České dráhy předložily ve výběrových řízeních nabídky, které byly sestaveny na základě exaktní kalkulace nákladů na provozování spojů. Přestože tyto nabídky byly v porovnání s konkurencí ekonomicky nejvýhodnější, byly i ty většinou na vyšší úrovni, než jsou částky, které kraje v tuto chvíli platí za provozování regionálních spojů Českým drahám. To spolu s tím, že nabídky konkurentů byly výrazně vyšší, může dokládat nedostatečné dofinancování veřejné osobní dopravy.

V případě soutěže na provozování rychlíkových spojů na trati Liberec – Pardubice šly České dráhy do výběrového řízení s nabídkou motorových vozů, které splňují veškeré předpoklady pro komfortní přepravu cestujících na dálkových spojích na neelektrifikovaných tratích. Samozřejmostí je moderní interiér s pohodlnými čalouněnými sedadly, audio informační systém a také možnost přepravy osob se sníženou pohyblivostí. Motorové vozy budou doplněny o řídící – motorový vůz tak nebude muset v obratových stanicích objíždět soupravu, což výrazně přispívá k vyšší efektivitě provozu.

České dráhy rozhodnutí oceňují - jsou přirozeným partnerem při provozování železniční dopravy a nabízejí služby, které jsou kvalitativně i finančně velmi zajímavé a konkurenceschopné. Zcela bezkonkurenční je přitom nabídka dodatečných benefitů, které ČD v rámci různých programů jako dopravce krajům i ministerstvu nabízejí. Ty podporují např. turistický ruch v daných oblastech (Regionovou Vaším krajem, systém ČD Bike zaměřený na podporu cykloturistiky, účast v systému Egronet, Libnet, síťové jízdenky, platnost mezinárodních dokladů a turistických jízdenek atp.). Provozování spojů Českými drahami zároveň garantuje cestujícímu nejvýhodnější cenu - platnost řady slev a jízdenek ČD, platnost mezinárodních jízdních dokladů atp.